Adalet Bakanlığı, “İçeriden Öğrenenlerin Ticareti” İçin Eski Coinbase Yöneticisini Tutukladı

0
  • Adalet Bakanlığı, kripto para içeriden öğrenenlerin ticaretiyle ( İnsider Trading ) ilgili ilk davada eski bir Coinbase çalışanını tutukladı.
  • Eski bir ürün müdürü olan çalışanın, birden fazla sayıda içeriden bilgi ticareti yapmak için varlık listeleme bilgilerini kullandığı iddia ediliyor.
  • Daha önce, Adalet Bakanlığı eski bir Open Sea çalışanını içeriden öğrenenlerin ticaretine yönelik NFT’ler için suçladı.

Halka açık kripto para borsası Coinbase’in eski ürün müdürü Ishan Wahi, Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bu sabah Coinbase ile geçirdiği süre boyunca içeriden öğrenenlerin ticareti yaptığı için tutuklandı.

Açıklamaya göre, Ishan, kardeşi Nikhil Wahi ve Sameer Ramini ile birlikte, “hangi kripto varlıklarının Coinbase borsalarında listelenmesi planlandığına dair gizli Coinbase bilgilerini kullanarak kripto para varlıklarında içeriden öğrenenlerin ticareti yapma planıyla bağlantılı olarak dolandırıcılık komplosu ve elektronik dolandırıcılık yapmak için çalıştı. ”

Bu, kripto para ekosisteminde içeriden öğrenenlerin ticareti için ilk kez tutuklanma anlamına geliyor ve bu nedenle ABD Avukatı Damian Williams şunları söyledi:

“Bugünün yaptırımları, Web3‘ün kanunsuz bir bölge olmadığını bir kez daha hatırlatıyor. Daha geçen ay, NFT‘leri içeren ilk içeriden öğrenenlerin ticareti davasını duyurdum ve bugün kripto para piyasalarını içeren ilk içeriden öğrenenlerin ticareti davasını duyuruyorum.”

Williams, “Bu suçlamalarla ilgili mesajımız net: Dolandırıcılık dolandırıcılıktır, blok zincirinde veya Wall Street’te gerçekleşsin, dolandırıcılıktır” diyerek devam etti.

Nikhil de bu sabah İşhan ile birlikte tutuklandı, ancak Ramini hala serbest. Williams, Adalet Bakanlığı’nın bu konuyu ve daha sonraki konuları kapatma konusundaki amansız takibini detaylandırarak ifadesini kapattı.

Williams, “New York’un Güney Bölgesi, nerede bulursak bulalım, dolandırıcıları adalete teslim etme konusunda acımasız olmaya devam edecek” dedi.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) müdür yardımcısı Michael Driscoll, sanıkların, Ishan’ın bu varlıkların listesinin ayrılmaz bir parçası olduğu için en az 25 farklı kripto para birimi ticareti yapmak için içeriden bilgilerden yararlanarak toplam 1.5 milyon doların üzerinde haksız kazanç elde ettiğini açıkladı.

Kaynak: Bitcoinmagazine 

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?