Jack Dorsey, Bitcoin Destekli ‘Web5’ İnşa Ediyor

0

Block Inc., Web3’ü tamamen atlamak ve kimlik yönetimi için Bitcoin merkezli yeni bir modele odaklanmak istiyor.

Twitter ve Block’un kurucu ortağı Jack Dorsey, Block’un yan kuruluşu olan TBD‘nin, Bitcoin (BTC) etrafında yeni bir merkezi olmayan web kurma planlarını duyurarak, en büyük gişe rekortmeni ağının internetin gelişiminde önemli bir rol oynayacağı inancına da yer verdi.

“Web5” olarak adlandırılan yeni proje, Kasım 2021’de Twitter CEO’su olarak görevinden ayrıldığından beri Dorsey tarafından yürütülen en son Bitcoin merkezli proje.

Web3, interneti merkezden dağıtmak için blok zinciri teknolojisini ve tokenleştirmeyi içerirken, Web5 yalnızca bir blok zinciri kullanan kimlik tabanlı bir sistem olarak tasavvur ediliyor: Bitcoin. Twitter kullanıcısı Namcios, kullanıcının deneyimini geliştirmek ve merkezi olmayan kimlik yönetimini sağlamak için birlikte çalışan birkaç yazılım bileşenini tanımlayan bir dizi tweet’te Web5 kavramını bozdu.

Namcios’a göre Web5, “Bitcoin blok zincirinin üzerinde çalışan açık, halka açık ve izinsiz bir DID ağı” olarak tanımladıkları ION’u kullanıyor.

Web3 Foundation , DID’leri “doğrulanabilir, merkezi olmayan dijital kimlik” sağlayan merkezi olmayan tanımlayıcılar olarak tanımlar.

Web5, esasen, TBD’nin prototip belgelerine göre, geliştiricilerin DID’ler ve merkezi olmayan düğümler aracılığıyla merkezi olmayan web uygulamaları oluşturmasına olanak tanıyan merkezi olmayan bir web platformu veya DWP’dir(Department for Work and Pensions) . Web5 ayrıca, Dorsey’in dijital varlığın bir gün internetin yerel para birimi haline geleceğine olan inancını yansıtan BTC merkezli bir para ağına sahip olacak.

Dorsey’in yeni bir web geliştirme modelini takip etme motivasyonu, Web3’ün asla gerçek ademi merkeziyetçiliğe ulaşmayacağına olan inancından kaynaklanıyor olabilir. Block CEO’su, Web3’ü ve gelişimini destekleyen risk sermayesi topluluğunu kamuoyu önünde eleştirdi. Aralık 2021’de Dorsey, bireylerin Web3’e sahip olmadığını – VC’ler ve sınırlı ortakları var olduğunu tweetledi . “Teşviklerinden asla kaçamayacak” dedi. “Sonuçta farklı bir etikete sahip merkezi bir varlık.”

Kaynak: Coin Telegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?