Bitcoin Haftalık RSI, Tarihteki En Fazla Satış Rekorunu Kırdı, Sırada Ne Var?

0
A physical gold Bitcoin reflects light on a table with a laptop in the background. A chart is show which consists of red candlesticks in a downward trending pattern showing loss.

Bitcoin fiyatı serbest düşüşte ve kripto para topluluğu panik içinde. Yüksek riskli, spekülatif varlık sınıfı, kötü şöhretli oynaklığını yaşıyor ve satış, şu anda durdurulamaz görünüyor.

Bir noktada, tüm varlıklar aşırı satılır ve toparlanma başlar. En son satıştan sonra, BTC/USD haftalık RSI(Göreli güç endeksi), iki ayı piyasası sonu da dahil olmak üzere tüm fiyat hareketi tarihindeki en çok satım seviyesine ulaştı.

Bitcoin Satışı Şimdiye Kadarki En Fazla Aşırı Satılan Haftalık RSI Rekorunu Kırdı

Bitcoin fiyatı bugün koin başına 22.000 doların altına düştü ve hızla 2017 zirvesine daha yakın fiyatlara yaklaşıyor. Ethereum da dahil olmak üzere birçok altcoin, kripto piyasası için benzeri görülmemiş bir hareketle geçmiş boğa piyasası zirvesinin altına itti.

Panik düzgün bir şekilde devam ediyor. Hala değer varken madeni paraları mümkün olduğunca hızlı bir şekilde nakde çevirmeye yönelik çılgınca girişim, birçok üst düzey borsayı para çekme işlemlerini durdurmaya ve durumu daha iyi değerlendirmeye sevk etti. Satış baskısı, Bitcoin ticarete başladığından beri haftalık Göreceli Güç Endeksini tarihsel olarak en fazla aşırı satım seviyesine itti.

Göreceli Güç Endeksi, ilk olarak 1970’lerde J. Welles Wilder Jr. tarafından geliştirilen, yaygın olarak kullanılan bir momentum osilatörüdür. Wilder ayrıca Ortalama Gerçek Aralık, Ortalama Yön Endeksi ve Parabolik SAR’ın yaratıcısıdır. Varlıkların aşırı alınıp satılmadığını ölçmek için kullanılır.

BTC/USD, RSI kullanarak haftalık zaman dilimlerinde tarihsel olarak aşırı satıldığında, bu tam olarak ne anlama gelebilir ve bundan sonra ne olabilir?

Mevcut Kripto Çöküşünü Geçmiş Ayı Piyasası Dipleri ile Karşılaştırma

BTC/USD haftalık grafiğinin görsel bir incelemesi , RSI’yi anında 30’luk alt eşiğin altına, geçmişteki iki ayı piyasası dibi ile aynı seviyeye getirir. 30’luk alt eşiğin altındaki okumalar aşırı satım olarak kabul edilir. Buna karşılık, 70’in üzerindeki okumalar aşırı alım olarak kabul edilir.

2015 ve 2018 ayı piyasası diplerinin daha kesin okumaları sırasıyla 28.41 ve 28.72’dir. BTC/USD‘deki mevcut okuma 28’in altında ve haftalık zaman dilimlerinde şimdiye kadarki en düşük noktayı işaret ediyor.

Bu, geriye dönüp bakıldığında kriptoda önemli bir dip noktayı belirleyebileceğine dair bir işaret olsa da, RSI momentuma dayalı olduğu için aşağı yön, momentum kendi seyrini sürdürene kadar devam edebilir. Fiyat ayrıca, Bitcoin’in tarihi boyunca aşırı alım fiyat hareketi okumalarını düzenli olarak görüntülemesine benzer şekilde alanı tekrar tekrar test edebilir.

Bu fiyatlardaki alıcılar, Wilder’ın metodolojisine göre bir RSI salınımı reddetme düzeni aramak isteyecektir. Geçmiş ayı piyasalarında olduğu gibi, kurulum, RSI’nin aşırı satım seviyelerine ulaşmasını beklemeyi içerir. Stratejinin geri kalanı, RSI’nin eşiğin üzerine geri dönmesini ve bir sonraki düzeltme sırasında eşiğin üzerinde kalmasını izlemeyi içerir. RSI daha yüksek bir zirve yaptıktan sonra bir satın alma sinyali üretilir.

O zaman bile, boğalar pozisyonlarında tamamen güvende değiller. Geçmiş ayı piyasaları ne bekleneceğine dair herhangi bir göstergeyse, 50/50’lik bir yükseliş RSI ayrışmasıyla çift dipli bir oluşum şansı var.

2015 yılında, tam 200 günün ardından biraz daha düşük bir dip ayarlayarak ikinci bir ayı piyasası dibi gerçekleşti. RSI, fiyatın hareketine göre satış momentumunun son derece zayıf olduğuna işaret ederek daha yüksek bir dip yaptı ve bunu tarihin en patlayıcı boğa koşusu izledi.

Kaynak: NewsBTC

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?