Ukrayna Kripto Bağış Talepleri Aldığını Belirtti. Peki, Kripto Savaşa İyi Gelebilir mi?

0

Rusya Perşembe günü birçok cephede Ukrayna’yı tam ölçekli bir işgale başladı ve Ukrayna hükümetinin askerleri harekete geçirmesine, vatandaşları silahlandırmasına ve yabancı liderlere yardım çağrısında bulunmasına yol açtı.

ABD Başkanı Joe Biden’a göre, dünya liderlerinin haftalardır uyardığı gibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna’ya “sebepsiz ve haksız bir saldırı” başlattı.

Toplu zayiat endişeleriyle, askeri harekat uluslararası kınamalara yol açtı ve birçok kişi tıbbi malzeme, insani yardım, psikiyatrik hizmetler, askeri teçhizat ve diğer amaçlara giden bağışlarla Ukrayna halkına bir şekilde yardım etmeye istekli.

Buna karşılık, Ukrayna Savunma Bakanlığı, silahlı kuvvetleri için bağışları kabul etmek amacıyla döviz havaleleri için belirlenmiş bir banka hesabı oluşturdu.

”Kriptoyu Kabul Edemiyoruz”

Ukrayna Savunma Bakanlığı, yabancılardan Silahlı Kuvvetlerine bağış yapmak için birkaç talep aldığını, ancak kripto para birimini kabul edemediğini belirtti. Ancak belgenin bir bölümü sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çekmiş görünüyor:

“Ulusal mevzuat, Ukrayna Savunma Bakanlığının diğer ödeme sistemlerini (“Webmoney”, “Bitcoin”, “PayPal” vb.) kullanmasına izin vermiyor”

Kripto hayranları, dijital para bağışlarının kabul edilmesini talep etmek için bağlantının sağlandığı Ukrayna hükümetinin Twitter hesabına akın etti. Örneğin TechLeakers kullanıcısı şunları yazdı: “Bir Bitcoin kripto para birimi adresi alın. Böylece dünya çapında kabul görecek.” Ancak bazıları, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin kripto para birimi bağışlarını kabul etme olasılığı konusunda endişeliydi ve MMusikwolf şöyle söyledi:

Kripto bağışı yapmayın. Değer, bu anlamda faydalı olamayacak kadar çok dalgalanıyor. Para, herhangi bir varlığın en yüksek likiditesine sahiptir ve bu nedenle en hızlı şekilde kullanılabilir.

BiggieWhale gibi diğerleri, USDT gibi stablecoin dijital para birimlerinin ABD dolarına bağlı olduğunu ve dolayısıyla aynı tür fiyat dalgalanmasını yaşamadığını hızla belirtti. BTC bağışları şu anda en az bir Ukraynalı sivil toplum grubu olan Come Back Alive tarafından kabul ediliyor ve geliri Ukrayna Ordusuna gidiyor.

Kripto Ukrayna İçin İyi mi?

Geçen hafta, Rusya ile olan gerilimler, daha büyük bir çatışma korkusu nedeniyle küresel piyasaları sarssa da, Ukrayna sınırına yakın 100.000’den fazla Rus askeri konuşlandırılırken, Ukrayna kripto para birimlerini yasallaştırdı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov Twitter’da şunları söyledi:

“Ukrayna zaten kripto para birimi kullanımında ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Bugün bir adım daha attık: Parlamento sanal varlıklarla ilgili yasayı onayladı! Bu, kripto para birimlerini ve kripto para birimlerini yasallaştıracak ve Ukraynalılar varlıklarını olası suistimal veya dolandırıcılıktan koruyabilir.”

Bitcoin bağışları, bazıları hükümet güçlerine silah sağlayan Ukraynalı gönüllü ve bilgisayar korsanlığı gruplarına fırladı. Yapılan bir araştırmaya göre, bu tür grupların 2021 yılında 550,000 dolardan fazla kripto para birimi topladığını gösteriyor.

Bir blockchain araştırma firması olan Elliptic’e göre , dijital para birimleri, Ukrayna hükümetini destekleyen gönüllü gruplar için bir para toplama aracı olarak daha önemli hale geliyor, çünkü sınırdaki dağın yakınında toplanmış Rus askerlerinin saldırma endişesi var.

Elliptic, “Kripto para biriminin (geleneksel para birimine) güçlü ve büyüyen bir alternatif olduğunu kanıtladı – özellikle de diğer ülkelerden yapılan bağışlar söz konusu olduğunda” dedi.

Bitcoin ve Ukrayna Grivnası değeri de dahil olmak üzere küresel varlıklar ve döviz değerleri, Rusya’nın askeri ilerlemesinin bir sonucu olarak şu anda önemli satışlardan geçiyor.

İstilanın bir sonucu olarak Doğu Avrupa’da para birimi istikrarsızlaşması konusu FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından ele alındı. Bankman-Fried, uzun bir Twitter dizisinde şunları yazdı:

Kaynak: Bitcoinist

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?