Ocak Ayından Bu Yana En Büyük Düşüş: Madenciler 15 Temmuz’da 300 Milyon Dolar Değerinde 14 Bin Bitcoin Sattı.

0

CryptoQuant’tan gelen veriler, 15 Temmuz’da 24 saatlik bir süre içinde madenciler tarafından 300 milyon doların üzerinde bir değere sahip Bitcoin satıldığını gösteriyor.

Blockchain analitik firması CryptoQuant’tan alınan rakamlar, madencilerin 15 Temmuz’da yaklaşık 300 milyon dolar değerinde 14.000 Bitcoin ( BTC ) sattığını gösterdi ki bu, Ocak ayından bu yana satılan en büyük miktar.

Madenciler arasında satış eğilimi Haziran başında başladı ve satılan miktar artıyor.

Enerji sorunu

Madenciler çoğunlukla satmak zorunda kalıyor çünkü düşen Bitcoin fiyatları madencilik için harcanan enerjiyi telafi edemiyor.

Rakamlara göre, 2019’dan önce üretilen tüm madencilik ekipmanları , Bitcoin 20.000 dolar civarında kaldığı sürece kârlı değil . Ayrıca Rusya-Ukrayna çatışması da madencilerin işine yaramayan enerji fiyatlarını artırdı.

Yakın tarihli bir araştırma , kamu madencilik şirketlerinin ayı piyasasında ayakta kalabilmek için 2022’nin ilk dört ayında Bitcoin rezervlerinin %30’unu sattığını gösterdi.

Compass Mining ve Core Scientific, elektrik faturalarını ödemek için satmak zorunda kalan madencilik şirketlerine sadece iki örnek. Core Scientific CEO’su Mike Levitt tüm madenciler adına konuştu ve CNBC’ye şunları söyledi :

“Bitcoin madenciliği yapıyoruz ve kazanıyoruz veya üretiyoruz, ancak maliyetlerimiz, giderlerimiz ve yükümlülüklerimiz dolar cinsinden. Bitcoin 35.000, 40.000 dolara geri dönerse hepimiz yüksek sesle tezahürat yapıyor olurduk. Buna hiç şüphe yok”

Core Scientific, ABD’deki en büyük kripto madenciliği şirketlerinden biridir Şirket, Haziran ayında her biri 23.000 ABD Doları karşılığında 7.200 Bitcoin sattı ve neredeyse tüm Bitcoin rezervlerini oluşturdu.

Madencilik operasyonlarının enerji maliyetleri, madencilik konusunda iyimser olan bazı ülkeleri de etkiledi. Kazakistan  ve  İsveç , madencilik faaliyetlerine ayrılan gücü diğer sektörlere yönlendirmeyi seçen ülkelerin en yeni örnekleridir.

Yeni madencilik teknolojisi

Samsung, madenciliğin enerji sorununu ele alan şirketlerden biri. Teknoloji devi geçtiğimiz günlerde , %45 daha fazla enerji verimli olacak yeni 3 nanometre madencilik çipinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Şirket, 2021’in sonlarında çip üzerinde çalışmaya başladı ve yıl sonuna kadar piyasaya sürmesi bekleniyor. Ayrıca Samsung, daha da enerji verimli olacak 2 nanometrelik bir çip üzerinde çalıştığını da söyledi. Şu anda piyasadaki en iyi madencilik donanımı, 5 nanometre çipe sahip Antminer S19X.

Kaynak: Cryptoslate

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?