Rusya-Ukrayna Savaşı Nasıl Blockchain Savaşına Dönüştü?

0

Evet, Ukrayna’nın savaş çabalarına bağış yapmak çok övgüye değer. Ukrayna’nın şu anda ihtiyaç duymadığı bir şey varsa, o da 19 dolar değerinde Dogelon veya 50.000 AssangeDAO koin veya bir uzaylı shiba inu NFT’sidir. Ancak savaşın parçaladığı ülke, Bitcoin ve Ethereum cüzdanlarını açtığından ve geçen hafta Twitter’da adresleri açıkladığından bu yana 50 milyon dolardan fazla kripto parayla birlikte elde etti.

Oraya ulaşan Bitcoin, Ether ve USDT, ülkenin savaş çabalarına yardımcı olacak. Ancak Ukrayna’nın yoluna gönderilen rastgele madeni para çeşitleri, yeni savaş bonosu olarak kripto anlatısıyla ilgili bir soruna işaret ediyor: Karşılanabilir jetonlarla birlikte, çok fazla şey alıyorsunuz.

Kriptonun yeniliği bağışları artırıyor. 

Şu anki durum Üçüncü Dünya Savaşı gibi mi ? Ya da daha çok World War Web3’e benziyor gibi.

Savaşı yalnızca video oyunu olarak deneyimleyen bir nesil için, kriptoyu cepheye göndermek aslında doğal bir hareket gibi görünüyor.

Kripto yanlısı argüman: Kripto para birimi finansal engelleri aşabilir ve fonları ihtiyaç duyulan yerlere hızla taşıyabilir. KRH Partners‘dan Tomicah Tillemann Washington Post’a “ Aslında bu, daha önce çatışma bölgelerine gönderilen nakit paletlerinden büyük bir adım” dedi.

Ancak şunu da belirtmemiz gerekiyor ki; Ukrayna yaptırım altında değil. Ukrayna hükümeti sıkıyönetim ilan ettiği için iç para hareketlerine bazı kısıtlamalar getirdi, ancak dünyanın finansal tesisatı ülkeye açık olmaya devam ediyor. Bazı para transfer şirketleri, normal ücretlerinden bile feragat ederek, oraya nakit göndermeyi daha ucuz hale getirdi.

Ukrayna ordusunun dijital sanat eserlerine değil silah, mühimmat, yakıt ve yiyeceğe ihtiyacı var. Bunları satın almak için, aldığı kriptoyu nakit paletlerine dönüştürüyor.

Blok zinciri, Ukrayna’nın bağış toplamasını halka açık hale getiriyor.

Blok Zincirindeki Şeffaflık, tartışmasız daha fazla bağış yapılmasına yardımcı oluyor.

Genelde insanlar kriptoyu özel ve anonim olarak düşünürler ama aslında öyle değildir. Birinin cüzdan adresine sahipseniz, blok zincirinde kayıtlı tüm işlemlerini görebilirsiniz. Etherscan gibi siteler bunu kolaylaştırır. Bağışçılar için paranın gerçek zamanlı olarak hareket ettiğini görmek tatmin edici olabilir. Silikon Vadisi’ndeki insanlar buna “sosyal kanıt” diyor ve blok zinciri bunu sağlıyor.

Yine de bunun için blok zincirine ihtiyacınız yok. GoFundMe, Ukrayna ile ilgili çeşitli kampanyaların ne kadar arttığını tam olarak görebileceğiniz bir Ukrayna yardım merkezine sahiptir.

Ve Ukrayna’nın resmi cüzdanına giren ve çıkan parayı görebilirken, nasıl harcandığını bilmenin hiçbir yolu yok. Blok zinciri güvenilmez olacak şekilde tasarlanmıştır, ancak bu konuda sadece birine güvenmeniz gerekecek.

Bazıları için mesele bu. Patreon, Ukraynalı bir sivil toplum kuruluşunun askeri çatışmaları finanse etme kurallarını ihlal ettiği için yürüttüğü kampanyayı kaldırdı. GoFundMe, silah satın alma konusunda benzer yasaklara sahiptir.

Kripto savaşın gidişatını değiştirecek mi?

Başkan Biden geçen hafta Ukrayna’ya 350 milyon dolarlık askeri yardım göndermek için harekete geçti. AB, benzeri görülmemiş bir askeri yardım taahhüdüyle 500 milyon dolar izledi. Beyaz Saray, Kongre’den 10 milyar dolar daha istiyor. Kriptodan akan miktarlar kovada bir düşüş.

Başkan Biden geçen hafta Ukrayna’ya 350 milyon dolarlık askeri yardım göndermek için harekete geçti. AB, benzeri görülmemiş bir askeri yardım taahhüdüyle 500 milyon dolar izledi. Beyaz Saray, Kongre’den 10 milyar dolar daha istiyor. Kriptodan akan miktarlar ise sadece devede kulak olarak kalıyor.

Ve kriptonun yüksek işlem maliyetleri, Ukrayna’nın aldığından bir ısırık alıyor. Bitcoin işlem ücretleri geçen hafta üç katına çıktı. Çeşitli jetonlarda trafik çeken Ethereum’daki gaz ücretleri daha istikrarlıydı , ancak insanlar uzun zamandır ne kadar pahalı olduklarından şikayet ediyorlar.

Kaynak: Protocol

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?