Mark Zuckerberg’in stablecoin projesi Diem resmen iptal edildi

0

Meta, dijital para oluşturmak için iki yıldan fazla çaba sarf ettikten sonra Diem den resmen vazgeçti.

Eskiden Facebook olarak adlandırılan Meta, dijital para birimi projesi Diem’i, yıllarca süren büyük çabaların ardından resmi olarak iptal ettiğini duyurdu.

Pazartesi günü duyuruyu yapan Diem CEO’su Stuart Levey, Meta’nın Diem stablecoin projesiyle ilgili fikri mülkiyet ve diğer varlıkları Silvergate Capital Corporation’a sattığını doğruladı.

Levey, Diem Foundation ve yan kuruluşlarının “önümüzdeki haftalarda” operasyonları sonlandırmaya başlayacağını söyledi. Ancak dernek, Meta projesinden resmi olarak çıkarılsa bile Diem’in ideallerinin devam edeceğinden hala emin. CEO şunları kaydetti:

“Diem Association’ı ilk günden itibaren motive eden, Diem ​​gibi blockchain üzerinde tasarlanmış stablecoin projelerinin potansiyeline güveniyoruz. Bugünkü satışla Silvergate, bu vizyonu ileriye taşımak adına güçlü bir konuma gelecek.”

Silvergate tarafından yapılan resmi duyuruya göre şirket, Diem’in varlıklarını toplam 182 milyon dolar karşılığında satın alacak. Firma, “Satın alınan varlıkları Silvergate’in mevcut teknolojisine entegre edilecek. Silvergate, 2022’de yaklaşık 30 milyon dolarlık ek maliyetle karşılaşmayı bekliyor” dedi.

Silvergate ve Meta’nın stablecoin ortağının bir yan kuruluşu olan Silvergate Bank, ödeme platformu Silvergate Exchange Network’ü Diem’in varlıklarıyla entegre edecek. Duyuruda, yeni entegre bankanın “mevcut çözümlerden daha hızlı, kullanımı daha kolay ve daha uygun maliyetli yeni nesil küresel ödeme sistemi” oluşturmasına yardımcı olacak.

Parayı hiçbir engele takılmadan transfer etmeyi sağlamak için düzenlenmiş ve yüksek oranda ölçeklenebilir ABD doları destekli bir stablecoin’e ihtiyaç duyulduğunu belirledik.“ Silvergate CEO’su Alan Lane,“ 2022’de bir stablecoin’i piyasaya sürerek bu ihtiyacı karşılama niyetimiz devam ediyor” dedi.

Meta, başlangıçta Libra olarak adlandırılan ve Mastercard, PayPal, Visa, eBay gibi küresel şirketlerin desteğini alan bir dijital para olarak 2019’da tanıtılmıştı. Proje, mali otoritelerin teknoloji devlerinin potansiyel olarak çok fazla finansal güç ele geçirmesiyle ilgili endişelerini dile getirmesiyle birlikte küresel ölçekte tepki aldı.

Büyük düzenleyici baskıya rağmen Meta, Aralık 2021’de Meta’nın Novi cüzdanıyla WhatsApp messenger ödeme testlerine başladı.

CEO Levey, “Amerika Birleşik Devletleri’nde üst düzey bir düzenleyici, Diem’in ABD hükümetinin gördüğü en iyi tasarlanmış stablecoin projesi olduğunu bize bildirdi” demişti.

Kaynak: Coin Telegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?