Kripto Dünyası İçin Tarihi Gün: Ethereum Birleşmesi Gerçekleşti

0

Uzun zamandır beklenen Ethereum Birleşmesi 15 Eylül’de 15537393 numaralı blokta sabah 10 sularında resmi olarak gerçekleşti ve ağın hisse kanıtına (PoS) tam geçişini işaretledi.

Merge (birleşme) ile Ethereum Mainnet’i, Beacon Chain Proof of Stake sistemiyle birleşti. Bununla birlikte, İşaret Zinciri adıyla da bilinen Beacon Chain’in mutabakat katmanı görevi görerek ağı koordine etti.

Böylece Ethereum çalışma prensibi olarak Proof of Work’ten (iş kanıtı) Proof of Stake’e (hisse kanıtı) geçiş yapmış oldu. TradingView’den alınan verilere göre, Ethereum ( ETH ) fiyatı, saatlik metriklerdeki Birleştirme’nin ardından hafif bir pompalama alıyor ve şu anda (yazının yazıldığı saatte) yaklaşık 1.635$’dan işlem görüyor.

Ethereum birleşmesinden kısa bir süre önce Vitalik Buterin paylaştığı bir tweet ile birleşmenin dünya çapında elektrik tüketimini yüzde 0.2 düşüreceğini dile getirdi. 

Ayrıca Buterin bir tweet daha paylaşarak, Ethereum birleşmesinin tamamlandığını duyurdu. Kendisine yardım edenlere teşekkür ederken, bu anın Ethereum ekosistemi için büyük bir an olduğunu vurguladı. 

Vitalik Buterin buna ek olarak ağın stabilliğini gösteren bir tweeti alınladı ve EIP 1559 performansına dikkat çekti. 

Ethereum birleşmesi kripto ekosisteminde heyecanla karşılandı. Ünlü tasarımcı Beeple, Merge’i bir bilimkurgu illüstrasyonuyla kutladı:

Güle güle Madenciler, Staker’lar hoşgeldiniz!

Birleştirme, kripto madencilerinin kriptografik bulmacaları çözerek defterine işlemler yazmak ve bunu yapmak için ödüller kazanmak için rekabet ettiği Ethereum’un iş kanıtı sistemini emekliye ayırıyor .

Günümüzde çoğu kripto madenciliği, fabrika olarak daha uygun bir şekilde tanımlanabilse de, “çiftliklerde” gerçekleşir. Bir üniversite kütüphanesindeki kitap rafları gibi birbiri üzerine yığılmış bilgisayar sıralarıyla sıralanmış devasa depoları hayal edin – her bilgisayar kripto para birimini pompalamak için zorlanırken dokunulamayacak kadar sıcak.

Bitcoin’in öncülük ettiği bu sistem, Ethereum’un çok fazla enerji tüketmesine neden oldu ve blok zinciri sektörünün çevresel bir tehdit olarak itibarını körüklemekten sorumlu.

Sonuç olarak; Ethereum’un yeni sisteminde, hisse kanıtı, madenciliği tamamen ortadan kaldırıyor.

Peki Sırada Ne Var?

Ethereum’un ortak kurucusu Vitalik Buterin, Perşembe günkü izleme partisi sırasında Birleştirme üzerine düşünürken, “Bu, Ethereum’un çok olgun bir sistem olma yolundaki büyük yolculuğundaki ilk adım, ancak hala atılacak adımlar var” dedi. Ethereum’un güncelleme tarafından ele alınmayan nispeten yüksek ücretlerinden ve yavaş hızlarından bahsetmeye devam etti , ancak ağın kullanıcı tabanını büyütmek için çevresel kaygılar kadar bir engel olmaya devam ediyor.

Ethereum’un en görünür figürü olan Buterin, daha önce ağ için “sharding” içeren bir sonraki adımın bu, ağın yavaş işlem sürelerini ve yüksek ücretleri, işlemleri “parçalara” yayarak, şerit eklemek olduğunu söyleyerek ana hatlarını çizdi.

Bu yükseltmenin başlangıçta hisse kanıtına geçişe eşlik etmesi planlanıyordu, ancak üçüncü taraf çözümlerin ( toplamalar olarak adlandırılır ) aynı sorunlardan bazılarını çözmedeki başarısı göz önüne alındığında, öncelikleri biraz düşürüldü.

Buterin için Birleştirme sadece bir başlangıç olduğunu belirtti. Perşembe günkü canlı yayında, “Bana göre Birleştirme, erken aşama Ethereum ile her zaman olmak istediğimiz Ethereum arasındaki farkı sembolize ediyor.Öyleyse bu ekosistemin diğer tüm parçalarını inşa edelim ve Ethereum’u olmasını istediğimiz şeye dönüştürelim.” dedi.

Ayrıntılar için: ethereum.org

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?