Birleşmeyi İzleme: Başarılı Ethereum Yükseltmesi Nasıl Görünecek?

0

Kripto dünyasındaki tüm gözler, Ethereum‘un işlemleri işlemek için yeni, daha yeşil bir yönteme uzun zamandır beklenen güncellemesi olan Birleşme”ye çevrildi. İkinci en büyük blok zinciri ağının güce aç madencilerini bir kez ve herkes için terk ettiğini görecek olan güncellemenin, makalenin yazıldığı sürede 15 saatten az bir sürede gerçekleşmesi bekleniyor.

Birleştirme Zamanı

Belirli bir zamandan ziyade, Ethereum‘un Birleşmesi, Terminal Toplam Zorluk sayısı olarak adlandırılan bir şey etrafında planlanır – ağın çalışma kanıtı sistemi altında şimdiye kadar çıkarılmış tüm blokların kümülatif zorluğunu temsil eden bir değer.

TTD numarası 5875000000000000000000000 olarak ayarlanmıştır, ancak bunun insan zamanında ne anlama geldiğini anlamak için matematiği kendiniz yapmanız gerekmez.

Birleştirme takip etmek için, bordel.wtf ve wenmerge.com gibi web sitelerini kullanabilirsiniz ; her ikisi de yükseltmenin ne zaman gerçekleşeceğine ilişkin canlı tahminler içerir. Daha da kolayı, “Ethereum Merge ne zaman?” konusuna bakabilirsiniz. Google’da büyük, kalın bir geri sayım sayacıyla karşılaşacaksınız.

Basın zamanında, çoğu tahmin, Perşembe günü saat 11:23 civarında gerçekleşebilir. (Bu yalnızca bir tahmindir, çünkü Ethereum iş kanıtı blokları zorluk derecesinde dalgalanıyor ve belirli bir aralıkta yayınlanmıyorlar).

Teklifleri engelle

Ethereum araştırma ve geliştirme firması ConsenSys’de ürün lideri olan Ben Edgington, Birleştirme gerçekleştiğinde dikkat edeceği ilk şeyin, Ethereum‘un hisse kanıtı zincirine işlem bloklarının önerilip önerilmediği olacağını söyledi.

Ethereum’un merkezi olmayan bir defter olduğunu hatırlayın – “doğrulayıcılar” olarak adlandırılan aracısız bir gönüllü topluluğu tarafından güncellenen bir bilanço. Ethereum’un yeni sistemi altında her 12 saniyede bir, zincire bir “blok” önermek için rastgele bir doğrulayıcı seçilecek – deftere yazmak istediği işlemlerin bir listesi.

“Proof-of-stake zincirinde her 12 saniyede bir saat gibi bir blok bekliyoruz. 12 saniyelik bir aralık olan her ‘yuva’, protokol tarafından o yuva için bir blok önermek üzere bir doğrulayıcı seçilir. Bu doğrulayıcı çevrimdışıysa, farklı bir çataldaysa veya başka bir şekilde doğru şekilde katılmıyorsa, o zaman o blok kaybolur,” diye açıkladı Edgington.

Bu verileri beaconcha.in veya beaconscan.com gibi zincir kaşiflerinde görüntüleyebilirsiniz . Her iki site de her yeni slotu olduğu gibi ve bunun için bir blok önerilip önerilmediğini listeler.

“Hemen ‘boş yuva, boş yuva boş yuva’ göreceğiz ve bu ilk bela işareti olacaktır. ‘Engelle, engelle, engelle, engelle, engelle’ görürsek, o zaman iyi olduğumuzu biliyoruz,” diye açıkladı Edgington.

Edgington’a göre, kaçırılan birkaç boşluk, “hemen umutsuz bir endişe uyandırmaz”.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, birkaç Ethereum test ağı (test ağları), iş kanıtından hisse kanıtına kendi geçişlerinden geçti – her biri gerçek şey için bir tür kostümlü prova görevi görüyor.

Edgington, “Henüz tamamen kusursuz bir test ağı birleştirmesi yapmadık,” diye anlatıyor. Ama çok hızlı bir şekilde, bilirsiniz, bir saat içinde insanlar bir şeyleri düzeltti ve normal seviyelere geri döndü, ki bu temelde her 12 saniyede bir [bir blok].”

Katılım oranı

Edgington’ın Birleşme sonrasında bakacağı bir sonraki şey, ağın katılım oranı olacak.

Yeni önerilen bir blok, daha geniş Ethereum topluluğundan “onaylar” olarak adlandırılan yeterli oy alırsa, işlemleri kalıcı bir işaretçinin dijital eşdeğeri ile Ethereum defterine yazılır.

Edgington, “Proof-of-work ağının aksine, hisse kanıtı üzerinde tüm doğrulayıcılar her zaman katılırlar – gördükleri [tüm] bloklara oy verirler,” diye açıkladı Edgington. “Yaklaşık 420.000 doğrulayıcımız olduğunu biliyoruz, bu yüzden oyları sayabiliriz ve kaç tanesinin kaybolduğunu görebiliriz. Böylece bir katılım oranı elde ediyoruz.”

Yatırım şirketi Galaxy Digital’de araştırmacı olmadan önce bu bülteni oluşturan Christine Kim, Birleşmeyi izlemek hakkında yazdığı yakın tarihli bir yazısında katılım oranına nasıl bakılması gerektiğini açıkladı

Kim, “[Katılım oranı], bir [hisse senedi kanıtı] ağı olarak Ethereum’un genel sağlığı hakkında bir fikir edinmede özellikle yararlıdır” diye yazdı. “Doğrulayıcılardan gelen yüksek katılım oranı, güçlü bir olasılık dönemlerinin [büyük slot gruplarının] gecikmeden sonlandırılacağını gösteriyor. 2/3 eşiğinin altındaki düşük bir katılım oranı, bunun tam tersini, yani ağın sonlandırılmasının gecikme olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor.”

Başka bir deyişle, Ethereum, katılım oranı %66’nın üzerinde olduğu sürece çalışmaya devam edecek, ancak bu gece geç saatlerde Ethereum’un Proof-of-Work ana ağı ile birleşecek olan Beacon Chain – Ethereum’un Proof-of-Stake Aşamalandırma Alanı – genellikle %99,5 civarında seyreden katılım. Bunlarıda yukarıda belirtilen internet adreslerinden izlenebilir.

Sonlandırma

Kim’in, katılım oranının önemine ilişkin açıklamasında ima ettiği gibi, başarılı bir Birleşmenin temel göstergesi, ağın kesinliğe ulaştığı zaman olacaktır.

Kesinlik, diye açıklıyor Edginton, “ağın toplu olarak bir blok ilan etmesidir – asla geri alınmayacağı zamanda bir kontrol noktası. Bu noktadan önce tarihi asla yeniden yazmayacağız.” Bu, başka bir deyişle, yeni hisse senedi kanıtı defterine yazılan işlemlerin geri döndürülemez hale gelmesidir.

“Şampanyayı patlattığımız nokta, Birleştirmeden 13 ila 15 dakika sonra bir yerde olacak olan Birleştirme kontrol noktasını sonlandırdığımız noktadır” diye ekledi

Neden bu kadar çok dakika? Kim’in makalesinde açıkladığı gibi, “Ethereum Beacon Chain’deki ağ kesinliğine, 2 çağ aktif doğrulayıcıların en az 2/3’ü tarafından onaylandıktan sonra ulaşılır. Bir dönem, 12 saniyelik aralıklarla [yani. yuvalar].”

Kaynak: Coin Desk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?