Federallerin Dijital Emtiaları Tanımlamasının Zamanı Geldi

0

Milletvekilleri kripto para birimleri için net düzenleyici tanımlar sağlamak için harekete geçmedikçe, Avrupa Amerika Birleşik Devletleri’ni geride bırakabilir.

Bu ay, Avrupa Birliği (AB) , Kripto Varlıklar Düzenlemesi’nin (MiCA) bir parçası olarak AB bloğunda faaliyet gösterecek kripto para birimi borsaları için birleşik bir lisans rejimi metni üzerinde anlaştı . Amerika Birleşik Devletleri – teknolojik yenilik için yasal çerçevelerde geleneksel bir küresel lider olmasına rağmen – aynı düzenleyici netliği sağlamadı. 

ABD’deki ulusal kripto para borsaları, tüketicileri yetersiz korurken şirketlere aşırı yük bindiren bir dizi para iletim yasaları aracılığıyla eyalet düzeyinde düzenlenir. Bizim görüşümüze göre, birçok dijital token, menkul kıymetler yerine dijital emtialar olarak nitelendirilir. Yine de, dijital emtiaları listeleyen kripto para borsaları için birleşik bir federal rejim mevcut değil.

Bir tane oluşturmak için Kongre, “dijital emtia”yı açıkça tanımlayan ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) ulusal dijital emtia borsalarını denetleme yetkisini oluşturan bir yasa çıkarmalıdır. Konuyu ele alan son iki partili yasa tasarıları, bu başarının ulaşılabilir olabileceğini gösteriyor.

Eyalet düzeyinde bin çiçek açmasın

Federal hükümetten ziyade münferit eyaletler, para aktarıcıları başlığı altındaki kripto para birimi borsalarının ve diğer çevrimiçi ödeme sağlayıcılarının birincil düzenleyicileridir – geleneksel olarak eyalette tuğla ve harç konumlarına sahip para bağlantısı sağlayıcılarını düşünen bir işletme kategorisi.

Bu yasalar, para aktaranların bir müşterinin parasını kaybetmemesini, çalmamasını veya yanlış yönlendirmemesini ve bunu yapanlara ceza vermesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Kripto para borsalarının ülke genelinde müşterileri olduğu için, her eyaletin benzersiz para aktarım tüzüğünü anlamaları ve bunlara uymaları gerekir.

“Devlet deney laboratuvarlarında” binlerce çiçeğin açmasına izin vermek , bazı bağlamlarda yasal yenilikleri teşvik edebilir , ancak bu, para aktarımı gibi sınır ötesi ağ bağlantılı ürünlerle zayıf bir uyumdur. Sonuç olarak, modern para aktarıcılarının eyalet bazında lisanslanması verimsiz, külfetli ve korumasızdır.

Daha da önemlisi, para aktarım yasaları, kripto para borsalarında olduğu gibi milyonlarca insan arasında spekülatif dijital varlıkların spot ticaretinde tüketicileri piyasa manipülasyonundan korumak için tasarlanmamıştır.

Bu bağlamda, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, dijital menkul kıymetleri listeleyen borsaların, menkul kıymetler kanunlarının yatırımcı koruma rejimine tabi olacak şekilde ulusal menkul kıymet borsaları olarak muamele görmesi gerektiğini belirtti.

Bununla birlikte, şu anda yerel borsalarda listelenen tokenlerin menkul kıymet olup olmadığı sorusu cevapsız kalıyor ve mahkemelerde şiddetle tartışılıyor. Coinbase, menkul kıymetleri listelemediğinde ısrar ediyor.

Menkul kıymet olmayan belirteçler, emtia olarak CFTC’nin yetki alanına giriyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, CFTC’nin denetim yetkisi, yalnızca araştırma ve denetleme yetkilerine sahip olduğu borsalar da dahil olmak üzere spot piyasaları değil, yalnızca emtia belirteçleri için türev piyasaları kapsar.

Kongre, kapsamlı bir “dijital emtia” tanımını kullanarak, CFTC’nin spot piyasaları denetlemesi ve borsalarda mevcut olan yatırımcı açıklamaları, piyasa şeffaflığı, dolandırıcılık, manipülasyon ve içeriden öğrenenlerin ticareti gibi piyasa endişelerini ele alması için yargı yetkisi oluşturabilir. Aynı zamanda, borsaların emanetçi ve ödeme sağlayıcıları olarak rolüyle ilgili birleşik lisanslama kuralları oluşturabilir.

Hepsine hükmedecek birleşik bir federal rejim

Her iki tarafın yasa koyucuları federal kripto düzenlemesini üstlenirken, Kongre’nin harekete geçme zamanı geldi. Diğer şeylerin yanı sıra yerel kripto para borsalarını yöneten federal bir “dijital emtia” rejiminin en az üç ana hedefi gerçekleştirmesi gerekiyor.

İlk olarak, dijital varlıkları içeren bir yatırım planının (genellikle ilk satış) menkul kıymetler yasalarının uygulanmasını tetiklediğini, ancak bu planın amacının bir güvenlikten ziyade daha çok dijital bir emtia olduğunu açıkça belirterek bir “dijital metayı” bir menkul kıymetten açıkça ayırmalıdır. Bu ayrım, blok zinciri teknolojisinin yeniliğinin altını çiziyor: belirteçlerin, ihraççılarından daha uzun süre dayanması ve herhangi bir ilk yatırım planının dışında blok zinciri kullanıcıları topluluğu arasında işlem görmesi amaçlanıyor.

Dijital emtiaları menkul kıymetlerden bu şekilde ayırmak, yalnızca menkul kıymetler kanunu açısından doğru olmakla kalmaz, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde sürdürülebilir bir blok zinciri ekosistemini sürdürmek için de kritik öneme sahiptir. Belirteçleri içeren standart ticari işlemlerde bulunan tarafları menkul kıymetlerde işlem yapan aracı satıcılar olarak ele almak, kullanıcı büyümesini yavaşlatacak ve Axie Infinity gibi birçok popüler belirtecin listeden çıkarılmasına yol açacaktır. Gillibrand-Lummis yasa tasarısı , metnin “yardımcı varlıkları” yatırım planlarından ayırmayı iddia ettiği Kongre’nin önünde bekleyen bir tasarıdır . Bu kavramsal ayrım, doğru yönde atılmış bir adımdır.

İkincisi, CFTC tarafından denetlenen bir dijital emtia borsaları rejimi, kripto para borsaları için uygun anlamlı tüketici korumaları sağlamalıdır. Jetonları menkul kıymetler olarak ele almak ve blok zincirinde akmalarını ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ikincil piyasada işlem görmelerini kısıtlamak ölümcül olsa da, geçen yıl 3 trilyon dolar değerinde olan bir endüstride piyasa suistimallerini ve manipülasyonu açık ve yeterli bir şekilde ele almamak da benzer şekilde,kabul edilemez. Bu bağlamda, AB’nin MiCA’sı öğretici olabilir.

Üçüncü ve son olarak, herhangi bir yeni dijital emtia rejimi, endüstri aktörlerine gereğinden fazla yük getirmemeli ve onların anayasal haklarına saygı göstermelidir. Ağustos ayında, Senato liderleri, CFTC tarafından denetlenen emtia komisyoncuları, bayileri, saklama görevlileri ve ticaret tesisleri olarak kripto para birimi değişimlerini düzenlemeyi amaçlayan iki taraflı 2022 Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasası’nı tanıttı. Milletvekillerinin bu yenilenen ilgisi memnuniyetle karşılansa da, anayasal olarak korunan faaliyetler (örneğin, yazılım yayınlama ve işlem mesajlarını iletme) ve yalnızca kendi hesaplarından kripto para alıp satan kişiler üzerindeki aşırı erişim ve istenmeyen sonuçlar hakkında yeni endişeler yarattı.

MiCA gibi iddialı dijital varlık mevzuatının ortaya çıkması, Amerika Birleşik Devletleri’ne ve yerel endüstrisine, küresel olarak standart hale gelmeden önce diğer ülkelerdeki yasal yaklaşımlardan öğrenme fırsatı veriyor. (MiCA 2024’e kadar yürürlüğe girmeyecek.) Ayrıca, olgunlaşan blok zinciri endüstrisinin diğer pazarlarda yasal yenilikleri yönlendirdiğini hatırlatıyor. Kritik dijital emtia borsalarını düzenleme konusunda ABD, en azından henüz toz içinde bırakılmadı, ancak inkar edilemez bir şekilde arayı kapatıyor.

Kaynak: Coin Telegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?