Big Tech, Metaverse Standartlarının Oluşturulmasını ‘Teşvik Etmek’ İçin Kollarını Birleştiriyor

0

Meta , Microsoft , Nvidia , Sony ve metaverse oluşturmak için yarışan diğer 33 teknoloji devi, birlikte çalışabilir bir meta veri deposu için altyapı oluşturmak üzere bir grup oluşturdu.

The Metaverse Standards Forum olarak adlandırılan yeni girişim, “açık metaverse” gelişimini desteklemek için uzayda birlikte çalışabilirliği ve çapraz uyumluluğu tanıtmayı amaçlıyor.

Web sitesine göre, Forum “herhangi bir kuruluşa ücretsiz olarak açıktır.” Ayrıca, şunları belirtir: 

“Forum standartları kendisi oluşturmayacak, ancak ilgili alanlarda çalışan standart organizasyonları içinde standartların oluşturulmasını ve geliştirilmesini teşvik etmek için gereksinimleri ve kaynakları koordine edecektir.”

Bir basın açıklamasına göre, The Khronos Group tarafından düzenlenen forum, metaverse standartlarının test edilmesini ve benimsenmesini hızlandırmak için “uygulama prototipleme, hackathonlar, eklentiler ve açık kaynak araçları gibi pragmatik, eyleme dayalı projelere odaklanacak. Ayrıca tutarlı terminoloji ve dağıtım yönergeleri geliştirecek.”

Katılımcılar, alanda aktif olarak yer alan ve çip üreticileri ve oyun şirketlerinden World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) gibi yerleşik standart belirleyen kuruluşlara kadar çok çeşitli şirketleri kapsayan 37 teknoloji devi içeriyor.

Duyuruda, bu tür bir organizasyona duyulan ihtiyaç, metaverse‘nin büyük potansiyele sahip tamamen yeni bir kavram olduğu ve farklı insanlar için farklı şeyler ifade edebileceği için ortaya çıkıyor. Bu nedenle, Metaverse Standartları Forumu, planları koordine etmek ve “sektör genelinde çabaların tekrarını” azaltmak için düzenlenmiştir.

Khronos başkanı Neil Trevett, “Metaverse Standartlar Forumu, açık ve kapsayıcı bir metaverse için gerekli olacak pragmatik ve zamanında standardizasyonu teşvik etme misyonuyla, standart kuruluşları ve endüstri arasındaki koordinasyon için benzersiz bir mekandır” dedi.

Özellikle, metaverse endüstrisindeki bazı önde gelen oyuncular üye listesinde eksik. Birincisi, metaverse’e ciddi bir şekilde bakan ve bir karma gerçeklik kulaklığı tanıttığında uzayda baskın bir oyuncu haline gelebilecek.

Kendi metaverse‘ini yaratan oyun şirketleri Roblox ve hit artırılmış gerçeklik (AR) oyunu Pokemon Go’nun arkasındaki şirket olan Niantic de forumun katılımcıları arasında yer almıyor. The Sandbox veya Decentraland gibi diğer ortaya çıkan kripto tabanlı metaverse platformları da mevcut değil.

Katılımcılar arasında adı geçen birkaç şirket daha Alibaba , Huawei , Adobe , Unity ve IKEA‘dır.

Kaynak: Cryptonews 

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?