Non Fungible Airdrops: NFA, Kripto Alanındaki Bir Sonraki Büyük Kısaltma Olabilir mi?

0

Airdrop’lar harika bir pazarlama aracıdır, ancak hem kripto projeleri hem de yatırımcılar için dezavantajları olabilir. Bunun bir yolu var mı?

Airdrop’lar, iyi bir sebepten dolayı kripto dünyasının ekmeği ve tereyağı haline gelmiş durumdalar.

Ekosistemleri etrafında bir vızıltı yaratmak isteyen gelecek vaat eden projeler için vazgeçilmez bir pazarlama aracıdır.

Doğru yapıldığında, halka ücretsiz token dağıtmak, talebin artmasına yardımcı olabilir ve alıcılar için büyük faydaların kilidini açabilir. Sonuçta, bu altcoinler daha sonraki bir tarihte büyük borsalarda listelenirse, değerleri patlayabilir.

Ne yazık ki, olumsuzluklar ortaya çıkmaya başladı. Bu kampanyalar sadece bir projenin sunabileceği şeylere tutkuyla inanan meraklılara değil, aynı zamanda sadece hızlı bir kâr elde etmenin yollarını arayan “havadan yardım avcıları”na da ulaşıyor.

Airdrop avcıları genellikle aldıkları jetonları mümkün olan en kısa sürede ücretsiz olarak satmak isterler. Ve bu, çok erken aşamalarındaki kripto para projeleri için bu kötü bir haber olabilir – dikkatle geliştirilmiş tokenomikleri baltalamak ve bir madeni paranın değerinin düşmesine neden olmak.

Mevcut ayı piyasası da başka bir sorunu ortaya çıkardı. Pek çok proje şimdi yeni jetonların kilidini açma programlarını erteliyor – ekonomik iklim biraz düzelene kadar bekliyor. Ve bu genellikle uzun vadede bir projenin ve yatırımcılarının çıkarına olsa da, bir airdrop‘ta jeton kazananlar için hayal kırıklığı yaratan bir haber olabilir. Neden? Niye? Çünkü artık hakları olan dijital varlıkları serbestçe takas edemez veya tasfiye edemezler.

Peki… cevap nedir? Son yıllarda ortaya çıkan bazı olumsuzlukları ortadan kaldırarak airdroplar yeniden canlandırılabilir mi? Ve hodlers’ın faydalanmasının bir yolu var mı – henüz jetonları ellerine almamış olsalar bile?

NFT’ler airdrop’ları nasıl sallayabilir?

Şu anda projeler, tanıtım kazanmak ve ekosistemlerine zarar verebilecek pazarlama stratejilerine girişmek arasındaki bu gergin ipte yürümeye çalışıyor. Yeni kullanıcıların bir airdrop için uygun olmaları için bir Telegram veya Twitter hesabını nasıl takip etmelerini sağlayabilir ve onları uzun vadede topluluğa dahil olmaya teşvik edebilirsiniz?

Değiştirelemeyen airdroplar – diğer adıyla NFA’lar olarak bilinir – buradaki cevap olabilir. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, hem projeler hem de airdrop kazananları için bir “kazan-kazan” durumu oluşturmak için NFT’lerin güvendiği bazı teknolojileri birleştiriyorlar.

NFA’lar, bir ilk DEX teklifi (diğer adıyla bir IDO olarak bilinir) gerçekleştiğinde bir airdrop ödülünün gerçek değerini temsil etmeyi amaçlar. Bu, bir vadeli işlem sözleşmesinden çok farklı olmayan bir model aracılığıyla elde edilir – gelecekteki bir tarihte etkinleştirilecek varlıkları satın alma veya satma anlaşmasıdır.

Tek fark, NFA’yı yayınlayan proje sahibinin, belirteci veya diğer dijital varlıkları gelecekteki bir lansman tarihinde teslim etme sözü vermesidir. Ve her bir airdrop kazananı, bu model kapsamında farklı ödüller kazandığından, benzersiz ve değiştirilemez bir hediye var.

Bu senaryoda, ödenemez airdrop, bir proje başlatıldığında sahiplerinin tokenlerini talep etmelerine olanak tanıyan bir mekanizmaya sahip olacak – aslında, gelecekteki tokenlerin değerini yakalayacak. Alternatif olarak, bu NFA’yı eşler arası bir pazarda alıp satarak anında getiri elde etmek mümkündür. Bu konsepti bu kadar çekici kılan şey, anında işlem yapmayı tercih edenlerin uzun vadede avantajları kaçıracak olmasıdır.

Değiştirelemeyen airdroplar, bir kripto projesi tarafından sunulan mal ve hizmetlerde indirimler ve ücretsiz denemeler gibi özel avatarlar ve özel avantajlarla donatılabilir. Sahiplerine ayrıca gelecekteki özelliklere özel erken erişim hakkı verilebilir – ve daha da iyisi, tokenleri piyasaya çıktıklarında onları bekliyor olacak.

Arken Finance , bunun DeFi manzarasını ölçülemez bir şekilde sarsma potansiyeline sahip bir konsept olan dünyanın ilk değiştirilemez airdrop’unun beyni olduğunu söylüyor.

DeFi ticaret portalı sekiz ağda bulunabilir ve amacı, yatırımcıları daha fazla sayıda ticaret aracıyla donatmak ve aynı zamanda sürtünmeyi azaltmaktır.

Arken, Kasım 2021’de bir airdrop kampanyası başlatmıştı, ancak piyasalar soğumaya başlayınca bu ertelendi. Şimdi, ortaya çıkan airdropların ortak tuzaklarına düşmeden gelecek planları hakkında heyecanı ateşlemenin bir yolu olarak NFA’lara öncülük ediyor.

Şimdi, ticaret yarışmasının 2.000 kazananı kendi NFA’ları ile ödüllendirildi – her biri farklı miktarda jeton depoluyor ve her biri farklı avantajlara sahip. Bu kripto para birimini daha sonraki bir tarihte geri alabilecekler, ancak bu arada onları meşgul edecek pek çok özel avantaj var.

Yakın tarihli bir blog yazısında Arken , “Ekip bu uygulamaya çok inanıyor ve bu teknolojinin gelecekte DeFi proje sahiplerine pazarlanabileceğinden emin” dedi.

Meraklılar, ilk airdrop sırasında ilk NFA’lardan birine sahip olma şansını kaçırmış olsa da, proje gelecekte sonraki turların planlandığını söylüyor.

Avantajlardan bazıları, bir ticaret yarışmasının ilk 24 saati için ücretlerden muafiyet içerir – ve NFA sahiplerinin yarışmada kendi özel seviyeleri olacaktır. Bu mini-rekabetçi parkurda, daha sonra ayrı ödüller almaya hak kazanacaklar. Ek olarak, VIP Discord kanalı aracılığıyla özel içgörüler ve hızlı müşteri desteği sağlanıyor ve sahipler, Arken Finans’ın boru hattında sahip olduğu premium özelliklerden en ön sırada yer alacak.

Cesur bir deney ve ilk kez hayata geçirilen kripto projelerinde yeni sadakat seviyelerini ortaya çıkarabilecek bir deney. Ve airdrop kazananlar için jetonlardan çok daha fazlasını sunar. Topluluğun çok az üyesinin sahip olduğu ayırt edici avatarlar şeklinde bir statü sembolüne sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda VIP kanalları ve birinci sınıf müşteri desteği aracılığıyla gelişmiş bir deneyim elde edecekler. Bir projenin potansiyeline gerçekten inananlar için bu başlı başına bir altın tozudur.

Arken Finance’in son teknoloji deneyi devam ederken heyecan var – ve proje “NFA” ın kripto para birimi çevrelerinde üretken hale gelen bir sonraki kısaltma olacağını umuyor.

Kaynak: Coin Telegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?