Yahoo Japonya’da Kripto Para Piyasasına Giriyor

0

Dünyanın en eski ve en çok bilinen internet sitelerinden birisi olarak tanımlayabileceğimiz Yahoo’nun Japonya merkezi kripto para piyasasına girdi. Yetkililer tarafından cuma gün yapılan bir açıklamaya göre ünlü sitenin Japonya merkezli bir kripto para borsasının azınlık hisselerini satın aldığı doğrulandı.

Tamamı Yahoo Japanyo’ya ait olan Z Corporation adındaki şirket Japonya merkezli bir kripto para borsası olarak bilinen BitArg Tokyo Borsası’nın hisselerinin %40’ını  satın aldı. Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters tarafından bildirilen bir habere göre bahsedilen hisselerin piyasa değerinin 2 ila 3 milyar yen ya da 18.6 ila 27 milyon dolar değerinde olduğu belirtildi. Yahoo Japonya tarafından bu konuya ilişkin yapılan bir açıklamada BitArg platformunun bu yılın sonbahar mevsiminde hizmetlerine başlayacağı ifade ediliyor.

Şirket tarafından bahsi geçen konuya yönelik yapılan açıklamalar ise şu şekilde:

“Yahoo ekibinin hizmet sunma ve güvenlik alanlarında sahip olduğu uzmanlıktan faydalanarak BitArg Tokyo Borsası tarafından sunulacak hizmetlerin daha iyi hale getirilmesi hedefleniyor.”

Bu açıklamalara göre şirketin BitArg borsa platformu üzerinden sunulacak hizmetleri “daha kolay kullanımlı ve güvenli” niteliklerle kullanıcılarla buluşturmayı hedeflediği sonucuna varılabilir.

Yahoo Japonya’nın böylesi bir hamle yapacağına yönelik çıkan söylentiler ilk olarak Mart ayında gündeme gelmişti. Bu söylentilere göre şirketin sözü geçen yatırımı Z Corporation ile değil de kendi forex işlem platformu YJFX aracılığıyla gerçekleştireceğine işaret edilmişti. Ancak görünen o ki durum zannedilenin dışına çıktı.

Öte yandan Japonya kripto para piyasası için adeta bir merkez olma özelliği taşıyor. Bünyesinde üç milyondan fazla kripto para işlemcisi barındıran ülke şu sıralar kripto para borsalarını sıkı bir denetime tabi tutuyor. Öyle ki müşterini tanı (KYC) prosedürlerini yerine getirmedikleri iddia edilen kripto para borsaları Eternal Link ile FSHO bu denetlemeler neticesinde geçici olarak hizmet dışı bırakıldı. Kripto para tarihinin en büyük hırsızlık olaylarından birisi olarak gösterilen Coincheck saldırısının bu denetimlerde büyük bir etkisinin olduğu söylenebilir.


Kaynak: Coindesk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?