XRP 2024’e Kadar 10 Dolara Ulaşabilir mi?

0

XRP, yatırımcıların gözdesi olmaya ve hacim olarak en çok işlem gören kripto paralar arasında yer almaya devam ediyor.

Son 24 saatteki hacim önceki 24 saate kıyasla %25 düşmüş olsa da, XRP yalnızca Bitcoin, Ethereum ve 1,7 milyar dolarlık hacimle en büyük üç stabilcoin’i (USDT, USDC, BUSD) takip ediyor.

Son zamanlarda belirtilmesi üzerine, kısa vadeli beklentileri kripto paranın 0,60-0,70 dolara kadar yükselebileceğini görebilir, ancak yatırımcıları heyecanlandıran şey daha çok kripto paranın uzun vadeli potansiyeli olmasıdır.

Kripto alanındaki herkesin bildiği gibi, XRP‘nin ana şirketi Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) ile yaklaşık iki yıllık bir savaşta kilitlendi.

Uzun davaya rağmen, temel teknik temellerinin gücü göz önüne alındığında, XRP piyasa değerine göre ilk 10‘da kaldı.

Ripple davasını kazanırsa, yalnızca işletmeler tarafından değil, merkez bankaları ve hükümetler tarafından da kurumsal düzeyde kitlesel ölçekte benimsenmeye hazır görünüyor. 

Mahkemede kazanılan bir zafer, yalnızca kitlesel kabulü tetiklemekle kalmayacak, aynı zamanda kripto paranın parabolik hale geldiğini ve muhtemelen Ocak 2018’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.84$’ı geçecek olan XRP‘ye yapılan toplu yatırımı da tetikleyecektir.

Ripple kazanan SEC Mahkemesi Davası mı?

Ripple vs SEC davasının gerçekte nasıl sonuçlanacağını bilmek imkansız, ancak son haftalarda ve aylarda davanın yolunda gittiğine dair birkaç ipucu var.

Eylül ayının sonunda, ABD Bölge Yargıcı Analisa Torres, Ripple’ın eski kıdemli SEC çalışanı William Hinman tarafından yapılan yorumların davalarında kullanılmasına izin verdi. 

Hinman’ın 2018’de Kurumsal Finans Bölümü Direktörü olarak çalıştığı sırada e-posta yoluyla yaptığı yorumları, iddiaya göre etheri (ETH) Bitcoin gibi bir menkul kıymet değil, “yeterince merkezi olmayan” olarak tanımlıyor. 

SEC daha önce kullanılan belgelere, eski bir çalışan tarafından hazırlandıkları için davayla ilgisiz olduklarını ve tüm organizasyonun görüşlerini yansıtmadığını öne sürerek itiraz etmişti.

Ayrıca, dahili konuşma iletişimini koruyan avukat-müvekkil ayrıcalığı iddiasında bulundular. 

E-postalar, Ripple’ın savunmasının temel taşıdır ve davalarında ETH gibi XRP‘nin bir menkul kıymet olmadığını kanıtlamak için kritik kanıttır. 

Ripple’ın bunları kullanmasına izin veren yargıç, kripto firması için büyük bir kazanç olarak görüldü.

Her iki taraf da özet karar üzerinde anlaştıktan sonra dava da bitiş çizgisine yaklaşıyor, bu da neredeyse her an bir karara varılabileceği anlamına geliyor – ve neredeyse kesinlikle önümüzdeki 12 ay içinde.

Eylül ayının ortalarında, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da CNBC’ye bir röportaj verdi ve kararın onun lehine gideceğinden emin görünüyordu. Dedi ki:

XRP ticaretinin %99,9’unun şirket Ripple ile hiçbir ilgisi olmadığını hatırlamalısınız. Bu yüzden, ‘tamam XRP bir menkul kıymettir’ hakkında konuştuğunuzda, yıllar önce başladıklarında söylediğim bir şeye geri dönüyorum: ‘Hangi şirketin güvenliği? Sahibi kim?’ 

“Bence yatırım sözleşmesi olmadığı çok açık . Howey Testi boyunca zor olduğunu düşündüğüm yatırım sözleşmesini geçerseniz, üç ucu da karşılamanız gerekir ve XRP durumunda, Kesinlikle üç çatalla da tanışmayın. 

“Ve bu yüzden yargıcın yasanın çok açık olduğunu göreceğini düşünüyoruz, gerçeklerin açık olduğunu ve bunun sadece SEC’in var olan belirsizliğin kontrolünü ele geçirmeye çalışmasının aşırı bir kapsamı olduğunu düşünüyoruz.”

Garlinghouse, gelecekteki davaların daha sonra “Ripple Testini” geçmek zorunda olarak bilineceğini, çünkü bunun türünün ilk örneği olduğunu ve kripto düzenlemesi konusunda bir dönüm noktası olacağına karar verdiğini de sözlerine ekledi.

“Bence ‘Ripple Testi’ gelecekte bakacağımız şey olabilir. Benzersiz olabilecek birçok gerçek ve koşul var, ancak Ripple için ve SEC’in yapmaya çalıştığı şey, bence bu sadece SEC tüzüğü aşmaya çalışıyor.”

Bu hafta Ripple’ın avukatları, SEC’in I-Remit ve TapJets’in amicus brifinglerini dosyalama hareketlerine karşı muhalefetini de püskürttü. 

Önermeleri şöyleydi: “SEC, bu tür iddiaların doğruluğunu değerlendiremezse, o zaman bu davayı ilk etapta getirmenin hiçbir işi yoktu.”

Elon Musk Twitter Anlaşması XRP için İyi mi?

Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık Twitter anlaşmasını yeniden canlandırması da bazıları tarafından XRP’nin fiyatı için iyi haber olarak görülüyor.

Bilinen bir kripto hayranı ve dünyanın en zengin adamı olan Musk’ın, dönüm noktası olan devralmayı tamamlaması durumunda sosyal medya sitesine bahşiş ve ödeme işlevleri ekleyeceğine inanılıyor.

Musk’ın meme coin ile uzun geçmişi göz önüne alındığında, Dogecoin’in en büyük yararlanıcı olması bekleniyor, ancak bazıları XRP gibi paraların da fayda sağlayacağını tahmin ediyor.

CBDC’ler ve Binance Desteği

Reuters‘in Perşembe günü bildirdiği gibi , finansal mesajlaşma sistemi SWIFT, küresel bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için sekiz aylık testini tamamladı.

SWIFT, isimsiz bir dizi farklı protokolü test etti, ancak XRP ve Ledger’ı, yüksek profilli bir CBDC çözümü olarak itibarı göz önüne alındığında, bunlardan biri olarak kabul edildi.

Dünyanın en büyük merkezi borsası olan Binance, XRP‘ye destek göstermeye devam etti ve birçoğu bunu Binance’in Ripple’ın davayı kazanacağına inandığına dair bir ipucu olarak aldı.

Borsa, ‘Öğren ve Kazan’ bölümüne XRP‘yi ekledi ve tokeni kullanıcılarına İkili Yatırım olarak sundu.

Kaynak: Cryptonews

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?