Bitcoin Volatilite Endeksi Yakında Büyük Fiyat Hareketinin Geleceğini Önerdi

0

Bitcoin ( BTC ) oynaklık endeksinin tarihsel verileri, kripto fiyatının yakın gelecekte büyük bir hareket görebileceğini ima ediyor.

Bitcoin Volatilite Endeksi Son Zamanlarda 25 Değerinin Altında

Twitter’da bir ekonomist tarafından belirtildiği gibi , oynaklık endeksi tarihsel olarak BTC’de patlayıcı bir hareketin izlediği bir bölgeye geriledi:

Söz konusu “ volatilite endeksi ” BitMEX .BVOL endeksidir ve borsaya göre, metriğin değeri “günlük 11:30 UTC ila 12:00 UTC Zaman Ağırlıklı Ortalama Fiyatın (TWAP) 30 günlük dönen yıllık oynaklığıdır. Bitcoin / USD.”

Burada Zaman Ağırlıklı Ortalama Fiyat, yarım saatlik bir süre için 1 dakikalık aralıklarla yapılan ölçümler kullanılarak hesaplanır.

Bu endeksin bize söylediği, son BTC fiyatının ortalamadan ne kadar saptığı veya daha basit olarak, son zamanlarda ne kadar değişken olduğu.

Metriğin yüksek değerleri, kriptonun son zamanlarda bazı keskin hareketler gösterdiğini gösterirken, düşük olanlar bayat bir pazar anlamına geliyor.

Şimdi, aşağıda Bitcoin volatilite endeksinin değerinin son birkaç yılda nasıl değiştiğini gösteren bir grafik var:

Grafikte görebileceğiniz gibi, analist Bitcoin oynaklık endeksi ile kripto fiyatı arasında ilgili eğilim noktalarını işaretledi.

Gösterge 25 değerinin altına düştüğünde ve ardından seviyenin altına düştüğünde, BTC fiyatı, metriğin değerini hemen yukarı çeken bazı önemli hareketler gördü.

Son birkaç yılda bu eğilimin üç örneği oldu; bunlardan ikisi fiyatın yükseliş hareketi yapmasını, üçüncüsü ise bir çöküş hareketi yaptı.

Grafikten, mevcut BVOL değeri 24.59 civarında olduğu için Bitcoin oynaklık endeksinin bir kez daha bu tarihi bölgeye düştüğü görülüyor.

Önceki örneklerde olduğu gibi aynı eğilim şimdi de devam ederse, kripto yakın gelecekte başka bir büyük harekete doğru ilerliyor olabilir.

BTC Fiyatı

Yazı yazıldığı sırada, Bitcoin‘in fiyatı son yedi gün içinde %1 artışla 19.2 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay, kripto %9 değer kaybetti.

Aşağıdaki grafik, son beş gün içinde madeni paranın fiyatındaki eğilimi göstermektedir.

Kaynak: NewsBTC

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?