Vitalik Buterin ETH’daki Büyük Değişikliğe Destek Verdi!

0

Ethereum’un (ETH) kurucusu Vitalik Buterin Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda ağın mevcut ücret modelini yenilemeyi amaçlayan Ethereum Improvement Proposal (EIP) 1559’un arkasında olduğunu ve desteklediğini dile getirdi. Buterin, Ethereum işlem ücretlerinin artması ile bu yeniliğin daha da önemli hale geldiğini belirtti.

Son Parça

Ethereum geliştiricisi Eric Conner tarafından Nisan 2019’da öne sürülen bu yenilik ile her işlem ücretinde ETH’nin büyük bir kısmını yakılacak. Yapılan açıklamalara göre bu da işlemlerin maliyetini ağ tıkanıklığı düzeyine göre ayarlayan “BASEFEE” adlı minimum bir ücret getirilerek gerçekleştirilecek.

Ayrıca cüzdanlar artık gas fee’leri tahmin etmek zorunda kalmayacak, ancak kullanıcıların işlemlerini daha hızlı doğrulamaları için madencilere “bahşiş” ödemesi için hala bir seçenek olacak.

nderisinde EIP 1559‘u, piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un para politikasının “son parçası” olarak nitelendirmişti. Hoffman’a göre bu önerinin uygulanması halinde Ethereum’un hem arzı daha sınırlı hale gelecek hem de ağ daha güvenli olacak.

Ethereum İşlem Ücretleri

Ethereum’un işlem ücretleri, Nisan ayından bu yana geçen hafta 50 Gwei’yi aşarak beş kat artış gösterdi. Şu anda ise ücretler Ethereum‘un blok ödül gelirinin yüzde 50’sine yaklaşıyor. Bu artışların büyük çoğunluğunun DeFi ekosisteminden kaynaklandığı ifade ediliyor. Çünkü DeFi ekosistemindeki birçok toen Etheruem Blockchain’inde çalışıyor.

Normal işlem ücretlerini yanı sıra geçtiğimiz aylarda çok küçük işlemler için çok büyük ücretlerin ödendiğine de şahit olduk. Ancak bunların sırrı net bir şekilde çözülebilmiş değil.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?