Türkiye, ulusal blokzincir altyapısı için kolları sıvadı!

0

Dün Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklanan 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde ulusal blokzincir altyapısı da yer aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dün 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ni açıkladı.

Varank, 2023’e kadar 500 bin yazılımcı ile 10 unicorn’a ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi. Bakan ayrıca, Türkiye’nin bu süreçte 23 akıllı ürün çıkaracağını söyledi.

MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi’nde konuşan bakan, “2023 yılına kadar ülkemizde teknoloji tabanlı işlere yapılan yıllık yatırımların büyüklüğünün 5 milyar TL’ye ulaşmasını istiyoruz. Ar-Ge harcamalarının milli gelirdeki payını yüzde 1.8’e çıkaracağız. Hedeflere ulaşmak için sanayi stratejimizde 5 ana bileşen ve 23 alt politika belirledik.” dedi.

Hedefler arasında ulusal blokzincir altyapısı da var

Bakanlık tarafından paylaşılan ve 2023 stratejisinin yer aldığı 84 sayfalık belgede, “2023’e kadar ulusal blokzincir altyapısının geliştirilmesi ve bu sayede yeni ve yükselen bir teknoloji olan blokzincir tabanlı ağ oluşturulması teşvik edilecektir” deniyor. Ayrıca blokzincir teknolojisi üzerinde uygulama geliştirme yetkinliğinin oluşması için öncelikle tapu kayıt, diploma, gümrük uygulamaları gibi kamu merkezli uygulamalardan blokzincir altyapısına taşınabilir olanların tespit edilerek “Açık Kaynak Platformu” insiyatifi bünyesinde projelendirilmesinin sağlanacağı vurgulanıyor.

Son olarak geliştirilen blokzincir uygulamalarının mevzuata uyumluluk testlerinin yapılması için düzenleyici kurul ile birlikte “sanal mevzuat test alanı” (regulatory sandbox) oluşturulmasının, testleri başarıyla tamamlayan girişimlerin ise yatırım almalarının desteklenmesinin hedeflendiği kaydediliyor.

Belgede, “Ulusal Blokzincir Altyapısı” başlığı altındaki Bitcoin vurgusu da dikkat çekiyor. Burada blokzincirin “Bitcoin gibi sanal para birimleriyle” ünlendiği ifade ediliyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?