Terra UST Artık En Değerli Üçüncü Stabil Coin

0

Terra UST’nin ticaret hacmi, uzaydaki diğer rakiplerine karşı önemli ölçüde paya sahiptir.

CoinGecko’dan alınan verilere göre, ticaret hacminin Binance USD ( BUSD ) karşısında önemli ölçüde düşük olmasına rağmen, Terra UST’si şu anda Tether USDT’sinin ve Circle’ın USDC’sinin arkasındaki piyasa değeri bakımından üçüncü en büyük sabit paradır.

Verilere göre, UST’nin piyasa değeri şu anda 17.58 milyar dolar, bu da 17.54 milyar dolar olan BUSD’nin biraz üzerinde. Bununla birlikte, BUSD’nin son 24 saat içindeki işlem hacmi 3 milyar doların üzerindeyken, UST’ninki 672 milyon dolardır.

Terra UST’nin artan arzı

Terra’nın UST’si, kripto pazarındaki tartışmasız en popüler algoritmik sabit paradır ve yükselişi, LUNA jetonunun değerindeki artış ve Luna Guard Vakfı’nın jetonu Bitcoin ile yedekleme kararı gibi çeşitli faktörlere çekildi .

Genel olarak, algoritmik bir stabilcoin, diğer faktörlerin yanı sıra 1 dolarlık sabit değerini korumak için piyasa hareketine bağlıdır. 

Stabilcoin, Haziran 2021’de yaklaşık 1,9 milyar dolardan geçen yılın Kasım ayına kadar 6 milyar doların üzerine çıktığı için son zamanlarda arzında hızlı bir büyüme yaşadı.

Basın zamanı itibariyle, bu sayı şimdi kripto topluluğunun muhtemelen varlığa sahip olduğu artan güven seviyesini gösteren 17 milyar doların üzerine çıktı. 

Tedarik, hacimle eşleşmiyor

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Terra’nın arzdaki büyümesi, kripto topluluğu içinde birkaç soruyu gündeme getiren ticaret hacmiyle eşleşmiyor.

Bazı şüpheciler, Terra’yı Luna on Anchor‘a bahis yapmak için sunduğu yüksek ödüller nedeniyle sürdürülemez bir TVL çiftliği olarak etiketlediler . Geçen ay, LUNA’nın değerinin bir yıl içinde mevcut fiyatından çok daha düşük olacağına dair bir bahse girildiğini bildirmiştik .

Bu şüphecilere göre LUNA, uzun vadeli potansiyeli olmayan bir Ponzi planıdır ve ayrıca varlığın temel olarak Bitcoin ve diğer dijital varlıkları satın almasının , geliştiricilerin tokenlerine olan güvensizliğinin kanıtı olduğuna işaret ederler.

Ayrıca, Neutrino algoritmik stablecoin’in son zamanlarda dolar karşısında sabit değerini kaybetmesiyle , bazıları bunun algoritmik stabilcoinlerin ne kadar istikrarsız olabileceğini kanıtladığını yineleme fırsatını kullandı.

Hafta sonu boyunca Luna, Bitcoin 40 bin doların altına düştükten sonra ilk 10 Kripto para birimi arasında en kötü performansı gösteren oldu. O zamandan beri 80 doların üzerinde ticarete geri dönmüş olsa da, son 14 gün içinde değerinin %25’inden fazlasını kaybetti.

Kaynak: Cryptoslate

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?