Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı: “Bitcoin Balonu Patladı”

0

Rusya Ekonomik Kalkınma bakanı Maksim Oreshkin geçtiğimiz günlerde Bitcoin balonunun patlamış olabileceğini ancak yeni teknolojilere yapılan yatırımların arttığını kaydetti. Rus televizyon kanalı RBC tarafından röportaja alınan Oreshkin şöyle konuştu:

Sözlerimi hatırlayabilirsiniz, örneğin geçen yıl Bitcoin fiyatı 20 bin dolara çıktığında ve şu sıralar 4.000 doların altına düştüğünde çok basit şeyler söyledik. Bitcoin sabun köpüğünden ibaret; havası boşaldı (patladı), olan bu. Ne yazık ki birçok kişi Bitcoin’e yatırım yaptığı için bu durumdan etkilendi, ancak Bitcoin yeni teknolojiler ve yeni iş kolları açısından pozitif bir itici güç verdi.

Rusya’nın kripto paralara yönelik tutumu hep tartışmalı ve belirsiz olmuştur. Rusya’da halihazırda kripto paraların yasal durumu belirsiz. Dijital varlıkları, ICO’lar veya sanal paralarla ilgili herhangi bir yasa bulunmuyor. Putin yönetiminin tutumu da değişken. Zira kripto paralar önce terörizm finansmanı ve kara para aklama gibi sebeplerle yasaklanmaya çalışıldı. Daha sonra bazı devlet çalışanları kripto paraların yasallaşması ve kripto para madenciliği sektörünün kalkınması için çalışmalara başladı.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı yeni teknolojiyi yurt dışından yatırım çekme amaçlı benimsemeye istekli bir tavır gösterse de Rus Merkez Bankası daha tutucu bir politika izledi.

‘Yeni teknolojiye’ yapılan yatırımlar

Blockchain; Bank of America, Alibaba, IBM ve Amazon gibi pek çok büyük şirket tarafından benimsendi. Tüm bu şirketlerin amacı yapılan hataları azaltmak ve hız, güvenlik ve işlem ücreti gibi kalemlerde müşterilerine en iyi hizmeti sunmak.


Kaynak: coindoo.com

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?