Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin fahri doktora ünvanı aldı

0

Filozof Friedrich Nietzsche ve psikiyatrist Carl Jung gibi büyük düşünürleri yetiştiren bir kurum olan Basel Üniversitesi, Ethereum‘un kurucusu ve Blockchain alanında tanınan bir figür olan Vitalik Buterin’i fahri doktora ile onurlandırdı.

Bu fahri doktora, Buterin’e kurumun İşletme ve Ekonomi Fakültesi tarafından kripto paralar ve akıllı sözleşmeler gibi alanlardaki “olağanüstü başarılarından” dolayı verildi.

Buterin, konuyla ilgili olarak “İsviçre’nin en eski üniversitesi olan Basel Üniversitesi’nden fahri doktora almaktan onur duyuyorum. İsviçre yenilikçi Blockchain araştırmalarıyla tanınan bir ülke.” dedi.

Fakülte ise Buterin’in henüz 19 yaşındayken yazılım uygulamalarının merkeziyetsizleştirilmesi için çığır açan katkılar yaptığını vurguladı.

Buterin, bugüne kadar araştırmalarını herhangi bir akademik dereceye sahip olmadan ve üniversiteye bağlı bulunmadan yayınladı.

Öte yandan Buterin, bu yıl takdir ödülü alan tek Blockchain araştırmacısı değil. Birkaç hafta önce Monash Üniversitesi’nden Joseph Liu, Avustralya Bilgisayar Topluluğu tarafından gizlilik odaklı kripto para Monero’ya katkılarından ötürü yılın araştırmacısı seçildi.


Kaynak: The Next Web

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?