Ripple, SEC’e Karşı Başka Bir “Büyük Zafer” İddiasına XRP’den Sıcak Tepki

0

Amerikan fintech firması Ripple ile ilişkili kripto para olan XRP’nin fiyatı , bir avukatın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı devam eden bir mahkeme savaşında “Ripple için çok büyük bir kazanç” dediği haberin ardından bugün mütevazı bir şekilde yükseldi.

 09:40 UTC’de XRP, son 24 saat için %1,5 artış ve son 7 gün için %12.2 düşüşle 0,955 USD’de kaldı.

Bahsedilen “büyük kazanç”, davayı ele alan mahkeme olan, SEC’in müzakere süreci ayrıcalığı (DPP) kararını yeniden gözden geçirme hareketini reddetme kararıyla gerçekleşti ve şunları söyledi:

“SEC, her iki yöne de sahip olmaya çalışıyor.”

Kabul edilirse, DPP kararı SEC’e Ripple avukatlarının davanın merkezi olduğunu söylediği belgeleri saklama hakkı verecekti.

Özellikle, Ripple, o sırada SEC direktörü William Hinman tarafından Haziran 2018’de yapılan bir konuşmayla ilgili belgelerin ifşa edilmesini istiyor. Konuşmada Hinman, Ethereum’un yerel tokeni ETH’nin , uygun şekilde merkezi olmayan olması nedeniyle menkul kıymet olarak sınıflandırılamayacağını söyledi.

Bu son sonuca ilişkin yorumu paylaşan avukat, SEC davalarında geniş deneyime sahip bir Ripple topluluk savunma avukatı olan James K. Filan’dır.

Filan’a göre, SEC’in bu karara Bölge Hakimi’ne itirazda bulunmak için şimdi 14 günü var.

Benzer şekilde, başka bir avukat, XRP topluluğunun üyesi ve CryptoLaw’ın kurucusu John E Deaton, kararın “sadece Ripple ve XRP sahipleri için değil, yargı sistemi için bir kazanç” olduğunu söyledi.

Deaton, “SEC artık resmi olarak yaralı bir dolapta” diye ekledi.

SEC’in toplantı notlarını düzenlemesine izin verildi

Filan’ın Ripple’ın “büyük kazancı” hakkındaki yorumları, mahkemenin SEC tarafından Ripple davasıyla ilgili olarak SEC çalışanları ve diğer üçüncü tarafların temsilcileri arasındaki toplantıların notlarının yeniden düzenlenmesi için bir önerge verdiğini 91.000 Twitter takipçisiyle paylaştıktan kısa bir süre sonra geldi.

Haber, XRP topluluğunun birçok üyesinden öfkeyle karşılandı, bir kullanıcı “ hükümeti kötü göstermek istemediklerini düşünürsek sürpriz değil” ve bir diğeri “yargıçların [hükümetin] SEC’e çalıştığını iddia etti.

SEC çıkar çatışmaları

Mahkemenin bugünkü kararına ilişkin haberler, Empower Oversight olarak bilinen bir muhbir grubun geçtiğimiz Cuma günü SEC yetkilileri arasındaki olası çıkar çatışmalarına ışık tuttuğunu söylediği belgeleri yayınlamasının ardından geldi.

Grubun elde ettiği belgelere göre, çıkar çatışmaları Ethereum ile, ve özellikle ETH’nin menkul kıymet olup olmadığı sorusuyla ilgili.

Sorun, Ripple ve SEC arasında devam eden davanın merkezinde yer alıyor ve Ripple, ETH olarak kabul edilmezse XRP’nin bir menkul kıymet olarak kabul edilemeyeceğini savunuyor.

Kaynak: Cryptonews

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?