“Ripple Bitcoin’den Daha Fazla Kullanılıyor”

0

Ripple baş piyasa stratejisti Cory Johnson XRP’nin BTC’den daha fazla kullanıldığını iddia etti. Johnson Bitcoin ağının “zayıf bir teknoloji” kullandığını ve XRP’nin daha üstün bir teknolojiyle geliştirildiğini düşünüyor.

Bitcoin ağının bazı gerçek teknolojik limitasyonları olduğunu öne süren Johnson BTC madenciliği konusunda da aynı düşünceye sahip ve BTC madenciliğinin giderek pahalılaştığını dile getiriyor. Madencilere gücün verimsiz bir şekilde dağıtıldığını ve BTC’lerin %80’inin Çin’de kazıldığını ekliyor.

Çinli madencilerin BTC ağı üzerinde müthiş bir üstünlüğü var. Bence bu Bitcoin’in tasarlayıcısının – her kim* ise- niyeti değildi. Ancak diğer teknolojiler var. Şirketim Ripple Labs XRP temelli bir teknoloji geliştirmeyi seçti.

[* Johnson’ın bu cümlede zamir olarak dişilik belirten ‘she’yi kullanması oldukça ilginç. Öznenin kimliğinin bilinmediği bu tür durumlarda İngilizcede genderless (cinsiyetsiz) zamir olarak ‘they’ kullanılması gerekir. Ancak cinsiyetçi bir üslupla eril zamiri belirten ‘he’nin kullanılması da sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.]

Johnson sözlerine şöyle devam etti:

Madenciliğin olmadığı XRP saniyede 1.500 işlem yapıyor. Şirketim tüm dünyada 150 finans müşterisine sahip. Bunlar arasında büyük bankalar ve havale şirketleri de var. XRP uluslararası ödemelerde kullanıldığında 400 temel puan 40’a, 4 günlük işlem süresi 2 dakikaya iniyor.

Dijital paralar bazı temel kullanım durumları gösterir. Yalnızca göstermekle kalmaz; temel bir değer inşa edeceğini kanıtlar. Değerin ne olduğuna bizzat kendimiz karar vermeliyiz. Ama bence BTC çok iyi çalışmıyor ve Ripple şirketi bunu çok önce fark etti. Dolayısıyla BTC’nin iyi bir performans göstermemesine şaşırmıyorum.


Kaynak: cryptoglobe.com

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?