Nükleer Araştırma Merkezinde ‘Süper Bilgisayar’ İle Bitcoin Madenciliği!

0

Rusya’nın vatandaşların ulaşımına kapalı olan kasabası Sarov içerisindeki nükleer araştırma merkezinde çalışan bir kişi, yasa dışı olarak Bitcoin (BTC) madenciliği yaparken yakalandı.

27 Eylül tarihinde Rusya merkezli haber kaynağı Meduza’nın aktardığı habere göre, söz konusu Bitcoin madencisine 450.000 Ruble, yani yaklaşık 7.000 dolarlık ceza verildi. Cezanın verilme sebebi ise çalışanın iş yerindeki süper bilgisayardan Bitcoin madenciliği yapmak için faydalanması. Moskova’nın yaklaşık 370 kilometre doğusunda yer alan Sarov, Rusya’nın nükleer silah geliştirmek ve araştırmak için kullandığı bir merkez üssü haline geldi.

Mahkeme 17 Eylül tarihinde verdiği kararda nükleer araştırma merkezi çalışanının bilgisayar içerisindeki bilgilere yasa dışı bir şekilde eriştiğini ve bilgi depolamak için bir dizi kuralı ihlale ettiğini vurguladı.

Aslında Bitcoin’in 2019 yılında efsanevi bir yükseliş elde edip, 3.000 dolar seviyesinden yaklaşık 5 kat yukarıya, 14.000 dolar seviyesine çıkması birçok kişiyi BTC madenciliğine yöneltti. Bunların çoğu madenciliği evinde veya madencilik havuzlarında yapsa da, arada kendi iş yerlerinde BTC madenciliği yapanlar da tespit edilmekte.

Bundan yaklaşık birkaç gün önce Ermeni bir bilgi teknolojileri şirketi de kaçak elektrik ile kripto para madenciliği yapmak ile suçlanmıştı. IT işlerini yaptığı hidro elektrik santralinden elektriği kaçak kullandığı belirtilen firmanın bir buçuk yıl boyunca 150.000 dolardan daha değerli elektrik kullandığı tespit edildi.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?