Ethereum (ETH) yükseliş için Istanbul hard fork’unu mu bekleyecek?

0

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) bundan yaklaşık bir hafta önce Bitcoin (BTC) yerinde sayarken yükselişe geçerek, BTC’den farklı hareket etmeye başladığını göstermişti. ETH’nin bu bağımsız hareketi ne yazık ki birkaç gün önce yaşanan düşüş ile bozuldu ve BTC ile beraber neredeyse bütün kripto para birimleri değer kaybetti.

Ancak uzmanlar, Ethereum’u bekleyen Istanbul isimli hard fork’un, belki de ETH yatırımcıları için şu sıralar tek olumlu gelişme olduğunu vurgulamakta. ETH 1 hafta önce 230 dolara kadar yükselse de, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 159 dolardan işlem görmekte. Bu da yaklaşık olarak yüzde 23 civarında bir düşüşe denk geliyor.

Ethereum’un İmdadına Istanbul Yetişebilir

Ağ ve blockchain güncellemeleri genellikle kripto para projeleri için olumlu bir gelişme şeklinde yorumlanmakta. Ancak ne yazık ki söz konusu durum bu yıl Litecoin (LTC) gibi birçok kripto para biriminde geçerli olmadı ve durumu ETH için de aynı olup olmayacağı tartışılmakta. Istanbul hard fork’unun önümüzdeki aylarda uygulanması bekleniyor ve şimdiden birkaç Ethereum Geliştirme Teklifine (EIP) karar verildi. Tabii ki ilgili EIP’lerin ilk olarak test ağında denenmesi planlanıyor.

Istanbul, Ethereum ağında gerçekleştirilen sekizinci ağ güncellemesi olacak ve Ropsten ile Goerli isimli test ağları önümüzdeki ay resmen açılacak. Kasım ve Aralık aylarında ise Rinkeby ile Kovan test ağlarının piyasaya sürüleceği, 2020 yılının başlarında da ana ağın yayınlanacağını belirtildi.

Istanbul içerisindeki güncellemelerden en ilgi çekenleri ise SNARKs ve STARKs tabanlı ikinci katman çözümleri, yani Ethereum ile Zcash’in iş birliği içerisinde çalışabilmesini sağlayacak uygulamalar olarak bilinmekte.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?