Bitcoin her yıl yaşanan en iyi on gün dışında kazandırmıyor mu?

0

Fundstrat kurucu ortağı Thomas Lee, 28 Eylül’de gerçekleşen panik satışlarıyla ilgili Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. Lee bu açıklamasında Bitcoin (BTC) kazançlarının çoğunun yılın en iyi on işlem gününde gerçekleştiğini hatırlattı. Lee’nin tweet’ine göre bu on gün dışında aslında yıl içinde Bitcoin fiyatında %25 düşüş yaşandı.

En İyi On Gün

“En iyi on gün kuralı” olarak tanımlanan bu argümana göre herhangi bir yılda, Bitcoin fiyatındaki kazanımların büyük çoğunluğu sadece en büyük on işlem gününde elde edilir. Örneğin 2017 yılında yaşanan son boğa piyasası boyunca bu on günde %1.136’lık devasa bir artış elde edildi. 2018 yılında yaşanan ayı piyasası sırasında bile en iyi on günde yaklaşık olarak %66’lık bir kazanç elde edildi.

Ancak her yıl yaşandığı iddia edilen bu on günün dışında, özellikle 2013 yılından bu yana çok ciddi kayıplar da yaşandı.

Örneğin 2017 yılı %232 kazançla kapanırken 2018 yılında kripto para piyasası %140 kayıpla kapandı. Benzer şekilde 2013 yılında yaklaşık olarak %199 olan zarar 2014 yılında yaklaşık olarak %133 oranındaydı…

Bunların yanında en iyi on gün hariç Bitcoin’in yıllık bazda hemen hemen %25 zararda olduğu belirtiliyor.

Bu, Ne Anlama Geliyor?

Lee, heyecanlı bir şekilde alım-satım yapanlara şu soruyu yöneltti: “alım-satım işinde gerçekten bu kadar iyi misiniz?”

Tom Lee’ye göre, holding yani yatırım yapıp uzun vadede beklemek, alım-satım yapmaktan çok daha karlı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte Lee, kripto kışının geri gelebileceği ihtimali olduğunu dile getirerek boğa piyasalarında bile çok sayıda ağır kayıp gününün olabileceğini ifade ediyor.

Bunların yanında Tom Lee, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarda Bakkt platformundan çok umutlu olduğunu ve Bitcoin’in fiyat artışına sebep olacağını dile getirmişti. Ancak piyasaların bugünkü durumuna bakıldığında herkesin beklentileriyle paralel olan Lee’nin beklentilerinin karşılanmadığını görüyoruz…

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?