Facebook, Yeni Bir Yol Haritası Yayınladı!

0

Cointelegraph’ın haberine göre Facebook’un Libra kripto para birimi geliştiricileri, ana ağın başlatılması için atılan adımları gösteren yeni bir yol haritası yayınladı.

2 Ekim’de yayınlanan Libra Vakfı’nın güncellemesi, hem geliştiriciler hem de protokolün node’larını işletenler için çeşitli ilgi çekici noktaları vurguluyor.

Geliştiriciler Ana Ağa Odaklanıyor

Şu anda bir testnet olarak çalışan Libra, henüz piyasaya çıkış tarihi net olarak belli olmasa da tam anlamıyla kullanıcıyla buluşmadan önce tüm teknik zorlukların ve aksaklıkların halledilmesini amaçlıyor. Yayınlanan yol haritasında şu açıklamalar yapıldı:

Testnet’i başlatmak, yazılımın son durum aksaklıklarını bulmayı, tanımlamayı ve çözmeyi kolaylaştırarak ekibin Libra Core’u hızlı bir şekilde geliştirmesini sağladı. Testnet, Libra ağının işlevselliğini gösterir ve geliştiricilere erken erişim sağlar. Testnet’ten sonra Libra Ana Ağı’nın başarılı bir şekilde başlatılmasını umut ediyoruz.

Bunların yanında Libra geliştiricileri “Pre-Mainnet” adlı bir ortam da yarattılar. Bu alana şu anda sadece ortak node’ların birbirine bağlanması için ulaşılabiliyor. Yayınlanan yol haritasında konuyla ilgili şu ifadeler kullanılıyor:

Kısa süre içinde daha fazla ortağımızın online olarak katılımcı olmasını bekliyoruz. Libra ağının erişimini açmadan önce titiz performans ölçütlerini ve genel sistem kararlılığını sağlamak istiyoruz.

Libra’nın Düzenleyici Problemleri

Bilindiği gibi Libra whitepaper’ı kamuoyuna sunulduğundan beri düzenleyicilerin sert eleştirileriyle karşılaşıyor. Özellikle Facebook’un daha önce yaşadığı veri sızıntısı problemi nedeniyle düzenleyiciler Libra’nın güvenli olmayacağını düşündüklerini dile getirmişti.

Bazı düzenleyiciler Libra projesinin derhal durdurulmasını istediklerini ifade ederken bazıları da düzenleyicilerin Libra konusunda ellerini hızlı tutmaları gerektiğini belirtmişti.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?