Milyarder Tim Draper: Geleneksel Para Birimleri Gülünç Duruma Düşecek

0

Tim Draper, dijital paralara yaptığı 20 milyon dolarlık yatırımın yalnızca üç günde %1000 büyüdüğüne şahit olduğu için, Bitcoin’e oldukça güveniyor. Draper geleneksel para birimlerinin beş yıl içerisinde işe yaramaz ve gülünç hale geleceği görüşünde olduğunu bildiriyor.

Teknoloji yatırımcısı Draper; Skype, Tesla ve Twitter gibi şirketleri destekleyerek bir servet elde etti. Bitcoin ile ilk tanıştığı 2014 yılında, yasadışı site Silk Road’un el konulan varlıklarının satıldığı bir hükümet müzayedesinde 30,000 Bitcoin satın aldı.

Gülünç duruma düşmeyin

Tezos ICO’su bir toplu davada baş sanık olarak skandallara karıştığında bu durum karşısında kendini savunmak zorunda kalan Draper buna rağmen, kripto paralar hakkında kendinden bir hayli emin görünüyor.

Konuyla ilgili olarak Forbes’e yaptığı açıklama ise şu şekilde:

“Bundan beş yıl sonra, şimdiki itibari paraları kullanmak istediğinizde size gülecekler. Bitcoin ve diğer kripto paralar oldukça revaçta olacak. İtibari para bulundurmak için hiçbir mantıklı neden bulunmayacak.”

Bitcoin ve piyasadaki diğer kripto paraların, Wall Street’in Bitcoin vadeli işlemlerine olanak sağlayacağını duyurarak ateşi körüklemesiyle, kısa bir süre içerisinde 200 milyar dolarlık market değerine ulaşması bekleniyor. Elbette ki bu trilyonlarca dolarlık küresel itibari para piyasasının yanında sönük kalıyor. Yine de Bitcoin’in geleneksel piyasada bu yıl %600 değer kazanması, onun giderek yükselen bir eğilimde olduğuna inanmamız için yeterli bir sebep sayılabilir.

Geleneksel kısıtlama

Draper itibari paranın neden olduğu kısıtlamaları açıklamaya devam ederek bu kısıtlamaların, küresel nüfustaki ileri görüşlü ve yenilikçi insanları rahatsız ettiğine dikkatleri çekti.

Herhangi bir itibari para birimi için sınırlarının ötesine çıkması her zaman kolay elde edilebilir ve sevindirici bir eylem olmayabiliyor. Arjantin sınırları dışında ülkenin resmi para birimi pezonun neredeyse değersiz olduğu biliniyor ve bu durumda olan diğer ülkelerin varlığı da yadsınamaz bir gerçek.

Zimbabve ve Venezuela’nın para birimlerinin, ya tamamen yok olmuş bir vaziyette ya da büyük bir çöküşün eşiğinde oldukları ifade ediliyor. Bitcoin ise çoktan bu enkazın parçalarını bir araya getirmeye başlamış görünüyor.

ICO’lar için gelecek var

Draper Tezos ICO’sunda kötü bir imaj sergilemiş olabilir. Ancak hala ICO’lar ve altcoinler için gelecek gördüğünü belirtiyor. Milyarder yatırımcı, binlerce olmasa da yüzlerce dijital paranın gelecek vadediyor olduğuna dikkatleri ısrarla çekti.

Draper ayrıca şunları ifade etti:

“Hepsinin birbiriyle alakası olacak… ve hepsi için işlem oranları olacak. Benim tahminim, sahip olduğunuz bir cüzdan bünyesinde toplanacaklar ve bu paralarla ödeme yapmaya devam ettikçe cüzdanınız, hangi para biriminin en fazla değere sahip olacağını belirleyecek.”

Kaynak: Cointelegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?