Coinbase’den Rekor: 1 Günde 100 Bin Yeni Kullanıcı

0

Chicago Ticaret Borsası CME’nin geçtiğimiz hafta bitcoin vadeli işlemlerini hizmete sokacağını açıklaması, piyasaya müthiş bir momentum kazandırdı. Bitcoin fiyatının uçuşa geçmesi bir yana; açıklamadan 1 gün sonra kripto borsası Coinbase’e 100 bin yeni kullanıcı kaydoldu.

Coinbase’in önemi

32 ülkede aktif kripto para borsasının yaklaşık 12 milyonluk bir müşteri tabanı bulunuyor. Borsa, bitcoin’i ilk ekleyen platformlardan biri olarak biliniyor. Borsa bunun yanı sıra ürünleri ve hizmetleri için bitcoin kabul etmek isteyen satıcılara altyapı sağlıyor.

Toplam değeri 1.6 milyar doları bulan borsanın CEO’su Brian Armstrong, Vitalik Buterin’le birlikte Fortune dergisinin “40 yaş altı 40 kişi” listesinde kendine yer bulmuş durumda.

Akın var, Coinbase’e akın!

CME borsasının açıklaması bitcoin piyasasına milyonlarca dolar kurumsal sıcak para akmasına sebep oldu. Bireysel kullanıcılar da tren kaçmadan kendini vagona atmak için adımlarını hızlandırdı. Coinbase’e katılan 100 bin yeni kullanıcının izahı, ancak bu şekilde yapılabilir. Öte yandan borsa, kullanıcı tabanını yıl başından beri ikiye katlamış durumda.

Fiyat nereye gidiyor?

Bitcoin piyasasına katılan binlerce yeni kullanıcıyla birlikte bitcoin’e olan talebin ve dolayısıyla fiyatın daha da yukarılara tırmanabileceği düşünülüyor.

Coinbase, sunucularında kayıtlı kripto paralara yönelik sigorta koruması sağlasa da borsanın işlem platformunun ne kadar sağlam olduğu sorgulanıyor. 2017’nin 2. çeyreğinde Coinbase’e ait GDAX borsasında verilen çok sayıda emir sonucu meydana gelen flash crash, ethereum fiyatının kısa süreliğine 10 centin altına düşmesine sebep olmuştu. Piyasada artan kullanıcı tabanıyla birlikte bir şey kesinleşmeye başladı: Dolu bloklarla çalışan ve ölçeklenme problemi olan yalnızca bitcoin değil. Aynı zamanda borsaların da platformlarını yenilemesi ve ölçeklendirmesi gerekiyor.

Kaynak: Cointelegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?