Kripto Reklamlarını Yasaklayan Google’dan Şaşırtan Blockchain Kararı

0

Teknoloji devi Google iki ayrı blockchain projesi üzerinde çalıştığını açıkladı. Projelerden biri sıfır hatayla çalışan denetim sistemi, diğer ise bulut işletim platformu.

Eylül 2017’de yapıldığı ortaya çıkan patent başvurusuna göre teknoloji devi blockchain temelli “üzerinde oynandığı kolayca belli olan” bir defter geliştirmek istiyor. Bunun haricinde Google’a bağlı şirketler grubu Alphabet Inc., Bloomberg’in haberine göre blockchain’i kullanarak şeffaf bir denetim inceleme platformu kurmak istiyor.

Google kripto para reklamlarını yasaklamasıyla piyasayı şoke etmişti. Google’dan önce ocak ayında Facebook ICO reklamlarını yasaklamış, Google’dan sonra ise Twitter kripto paraları yasaklayabileceğini açıklamıştı. Birbiri ardına gelen yasak haberleri başta bitcoin olmak üzere kripto para piyasalarını kan kırmızıya boyamıştı.

Kripto paraların blockchain platformlarının önemli bir parçası olduğu aşikar. Google’ın yeni reklam politikasına göre AdWords’te blockchain içerikleri de yayınlanmayacak. Sözün özü Google, hem blockchain reklamlarına yasak getirerek hem de blockchain temelli iki platform üzerinde çalışarak bir nevi kendiyle çelişiyor.

Google’ın üzerinde çalıştığı Blockchain platformlarına geri dönecek olursak… Alphabet Inc. sözcüsü Bloomberg’e verdiği röportajda şunları kaydetti:

“Kurduğumuz ekipler blockchain’in potansiyel kullanım durumlarını araştırıyor. Yine de olası bir projeden veya plandan söz etmek için henüz çok erken olduğu kanaatindeyim.”

Patent başvurusunun özet kısmında geçen ifadelerde ise platformun daha çok teknik özelliklerine değiniliyor.

“’Üzerinde oynandığı kolayca belli olan bir kayıt sisteminde, hedef blockchain’de mevcut bir blok tespit edilir. Söz konusu blok ilk imzanın bilgisini içerir. Daha sonra ikinci imzayla bağlantılı ikinci blockchain’deki blok tespit edilir. Bu senaryoda ikinci blockchain hedef blockchain’in bir parçası değildir.”

Projelerin ne zaman görücüye çıkacağına dair herhangi bir bilgilendirme yapılmadı.


Kaynak: Cointelegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?