Bitcoin ve Diğer Kripto Paralarda Geçtiğimiz Haftaya Genel Bakış

0

Haftaya dalgalı bir başlangıç yapan lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı geçtiğimiz pazar gününde 7,500 doların altına düşmüştü. Ancak Bitcoin haberin yazıldığı sıralarda 8600 dolar seviyesine ulaşarak pazar günü gördüğü dip seviyenin ardından %20 oranında değer kazanmayı başardı. BTC bu haftanın başından beri 8 ila 9 bin dolar civarlarında işlem gördü.

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan sosyal medya platformu Twitter ile online ödeme platformu Square’in CEO’su Jack Dorsey 21 Mart 2018 tarihinde Bitcoin’e yönelik ilgi çekici açıklamalarda bulunmuştu. Bitcoin’in gelecekte internet ortamında geçerli olacak tek para birimi haline geleceğini ifade eden Dorsey aynı gün BTC fiyatının 9.000 dolar seviyesine yaklaşmasına sebep olmuş olabilir.

Ancak ertesi gün Bitcoin fiyatları yeniden 9 bin dolar seviyesinin altına geriledi ve diğer kripto paralar da Bitcoin’i takip ederek değer kaybetti. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olarak faaliyetlerini sürdüren Binance ile Japon Finansal Hizmet Kurumu (FSA) arasında yaşanan olayın bu duruma neden olduğu söylenebilir. FSA tarafından Binance borsasına “kuruma kayıtlı bir borsa” olmadığı için bir bildirim gönderilmişti. Bu gelişmelerin sonucunda Binance faaliyetlerini bir Akdeniz ülkesi olan Malta’da sürdüreceğini duyurdu. Bu durum piyasaları tedirgin hale getirdi.

Bu Bitcoin haberinin yazıldığı sıralarda alınan coinmarketcap verilerine göre son yirmi dört saatte %4 değer kaybetti ve 8600 dolardan işlem görüyor.

En büyük piyasa değerine sahip ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) ise bütün hafta boyunca 600 dolar seviyesinin altında işlem gördü. Pazar gün yaşanan düşüşte 500 doların altına gerileyerek son ayların en düşük seviyesini gören ETH bu düşüşün ardından %17 oranında değer kazandı. Ethereum haberin yazıldığı anda edinilen verilere göre son yirmi dört saatte %3’e yakın bir düşüş göstererek 521 dolar seviyesini gördü.

Bir diğer kripto para Ripple (XRP) ise son bir günde %2’ye yakın oranda değer kaybetti fiyatı 0.64 dolara düştü.

Coinmarketcap tarafından sunulan listeye göre piyasa değeri açısından onuncu sırada bulunan IOTA ise son bir günde %4 değer kaybederek pozisyonunu bozdu ve 1.33 dolardan işlem gördü.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?