Blockchain Tabanlı Sosyal Medyalar Daha Güvenli Olabilir

0

Popüler sosyal medya sitesi Facebook’un kullanıcı verilerini sızdırmasından sonra işleri iyi gitmiyor. Bu aynı zamanda kullanıcı bilgilerini koruyabilmesi açısından Blockchain teknolojisini ön plana çıkarıyor.

The New York Times ve The Guardian muhabirleri geçtiğimiz günlerde politik veri analiz firması Cambridge Analytica’nın 50 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerini ele geçirdiğini rapor etmişti. Facebook yetkilileri 2015’ten bu yana durumun farkında olsa da verileri çalınan kullanıcıları bilgilendirmedi.

Güvenlik zaafı haberi Facebook hisselerinde düşüşe sebep olmuştu. Diğer yandan eleştirmenler kullanıcı bilgilerini korumak konusunda Blockchain’in potansiyelini konuşmaya başladı. RBC menkul kıymetler analisti Mitch Steves CNBC’ye verdiği röportajda şunları ifade etti:

“Gelecekte fotoğraflarımızı paylaşırken önce Facebook sunucuları gibi aracı mecraları kullanmayacağız. Onun yerine paylaşmak istediğimiz kişilerle doğrudan paylaşacağız ve bu paylaşımı da takip edebileceğiz. Bu sayede bilgilerimizin istemediğimiz kişiler tarafından ele geçirilmesini önleyebileceğiz. Şimdilik Facebook sunucusuna gönderdiğiniz bilgiyi takip etmeniz mümkün değil.”

Öte yandan blockchain kullanıldığında bilgiler tek bir kurum ya da kişinin kontrolünde olmuyor. Fakat Facebook, Twitter gibi mecralar bilgi kontrolünden vazgeçmemeye kararlı görünüyor. Steves sözlerini şunları ekledi:

“Blokchain bilgilerin kolay ele geçirilebilmesi sorunu çözebilir. Ancak kontrol sorunu için aynı yorumu yapamayacağım.”

New America üyesi Susan Och Facebook’un kullanıcı bilgilerini koruyamaması ardından merkezsiz sistemlerin gerekliliğini vurguladı. Och şöyle konuştu:

“Merkezi bir kontrol sistemi olan teknolojiler artık güven vermiyor. Bu yüzden dağıtık defterli sistemler eski sistemin yerini alabilir.”

Steves kripto paraların ve Blokchain teknolojisinin sıkı bir savunucusu. Ocak ayında CNBC’e verdiği ropörtajda kripto para market değerinin 10 trilyon dolara ulaşabileceğini ifade etti. Steves merkezsiz ve açık kodlu bir pazar yapısının diğer pazarlar ile birleşmeye müsait olduğunu belirtti.

Hala geliştirmeleri devam eden Blockchain ölçeklendirmeleri sayesinde Facebook, Twitter ve büyük ölçekli oyunlar bile Blokchain tabanında çalışabilecek. Geliştirmeler hazır olduğunda Blockchain tabanlı sosyal medya uygulamaları kullanılmaya başlanabilir.


Kaynak: Bitcoinist

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?