Kripto Para Fiyatlarının Düşmesinin 3 Nedeni

0

Bitcoin bu hafta düşüşünü sürdürdü ve finans piyasalarında daha geniş bir satışın ortasında Perşembe ve Cuma günleri yaklaşık %9 düştü . 

Coinbase‘e göre kripto para Cuma günü 36.000 doların biraz altında işlem gördü ve geçen ay %18 düştü. Diğer büyük dijital para birimleri de keskin bir şekilde geri çekildi. İşte uzmanların kriptolara ağırlık verdiğini söylediği şey.

Şiddetli oynaklık

Federal Rezerv  bu haftanın başlarında  faiz oranlarını yarım puan artırdı ve Wall Street Çarşamba günü borsada büyük kazançlarla karşılık verdi. Bir gün sonra, yatırımcılar rotayı tersine çevirdi ve  piyasaları bir dalışa gönderdi  ve bununla birlikte kripto fiyatlarını da aşağı çekti. 

Momentum Structural Analysis‘in baş analisti Michael Oliver, “Kriptolar son zamanlarda borsa ile trend olma eğiliminde” dedi. 

Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, Bitcoin’in Nasdaq’ı yansıttığını söyledi. Teknoloji merkezli endeks bu yıl %21, Bitcoin ise %22 düştü.

Birçok yatırımcı, geçen yıl 32.000 ila 36.000 $ arasında fiyatlandırıldığında Bitcoin’e yığıldı. Moya, 30.000 dolara daha fazla düşüşün daha fazla satışı tetikleyebileceğini söyledi. 

“Bitcoin, Wall Street’te sakinleşmesini beklediğiniz ve daha sonra yatırım konusunda kendine güvenen daha fazla insan göreceğiniz bir yan haber döngüsünde gerçekten sıkışmış durumda” dedi. “Hala burada çok fazla uzun vadeli potansiyel değer olduğunu düşünüyorum, ancak bu oynaklığı sindirebilmeniz gerekiyor.”

Ana akım benimseme gecikmesi

Geçen yıl çok sayıda olay, kriptonun finansal hizmetlerde artan öneminin altını çizdi. Cash App veya Robinhood kullanarak daha fazla perakende yatırımcı satın aldı; artan sayıda işletme, mal ve hizmetler için ödeme olarak Bitcoin’i kabul etti; ve El Salvador bunu yasal ihale olarak kabul etti . 

Bu yıl, kriptonun bir yatırım ve değişim aracı olarak ilerlemesini gösteren daha az kilometre taşı ile daha sessiz geçti.

Moya, “Bitcoin’in ana akım olarak benimsenmesinin insanların beklediğinden çok daha uzun sürdüğüne dair bir inanç var” dedi. “Şu anda gördüğümüz şey, kripto piyasasının bekle ve gör modunda olduğu.” 

Yatırımcılar, diğer şeylerin yanı sıra, ortaya çıkan metaverse’de kriptonun hangi rolü oynadığını ve dijital para birimini düzenlemek için özel bir Biden yönetim görev gücünün hangi kuralları uygulayabileceğini görmek için izliyorlar. 

Daha güvenli bir zemin arayan yatırımcılar

Bitcoin IRA’nın kurucu ortağı Chris Kline, bu hafta kripto fiyatlarındaki düşüşün çoğunun, yatırımcıların daha geniş ekonomide olanlara tepki vermesinden kaynaklandığını söyledi. 

Borsa tökezlediğinde, birçok yatırımcı paralarını ABD Hazine bonoları gibi daha az riskli, daha istikrarlı varlıklara kaydırır. Kline, bazı bitcoin yatırımcılarının diğer yatırım seçeneklerini değerlendirdiğini ve “bir başlangıç ​​noktası olarak paralarını dolara geri döndürdüğünü ve ardından oradan ne yapacaklarını gördüğünü” söyledi. 

Bitcoin geçen Kasım ayında 69.000 dolarlık bir fiyatla zirveye ulaştı. Analistler Cuma günü, Bitcoin’in bu yıl tekrar yükselmeden önce önümüzdeki haftalarda 30.000 $ veya 25.000 $’a kadar düşebileceğini söyledi.

KAYNAK: CBS News

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?