Koronavirüs Paraya Ne Getirir Ne Götürür?

0

Koronavirüs sebebiyle çoğu sektör durgunluk içine girdi, korku ve panikten dolayı küresel piyasalar ciddi manada zarar gördü bu kapsamda kripto para piyasası da nasibini aldı. Her ne kadar bitcoin fiyatı dip yapmış olsa da küresel piyasalar kripto para piyasalarından daha da fazla zarar gördü. 15 trilyon dolar civarında paranın buharlaştığı kaydedildi yinede gönlünüzü ferah tutun, merak etmeyin, sabırlı olun değişim sürecinin sonunda bizler kazanmış olacağız. Bu piyasada yer alan herkes sıra dışı bir hayatın içerisinde olacak. Mart ayının başında 250 milyar dolar olan kripto para piyasası ilk 15 günün sonunda 150 milyar dolar seviyelerine geriledi ancak dünyanın tamamını adeta eve kapatan bu virüs kripto paralara ön yargısı olan sevmeyen karşı çıkan hatta direnen insanları dahi kripto paranın ne kadar gerekli olduğuna ikna etti. Kullanılmasının sağlık açısından çok önemli olduğunu ortaya koydu hatta bu sebeplerden dolayı İran’da kağıt paralar tencerede kaynatıldığı fotoğrafları, bizleri pek şaşırtmasa da bu konulardan uzakta olan birçok insanı düşünmeye sevk etti. Bu haberi ve fotoğrafı gören birçok insan sosyal medya uygulamalarındaki paylaşım ve hikayelerinde metal paraları yıkadıkları fotoğraflara yer verdi çarşıdan pazardan geldikten sonra kağıt paraları kolonyalı mendille sildiklerini paylaştılar, temassız kredi kartı kullanımı birden bire artmaya başladı.

Eskişehir in bir ilçesinde Avrupa dan gelen gurbetçinin koronavirüs testi pozitif çıktığı ailesi ile beraber karantinaya alındığı ve bu ailenin geçtiğimiz hafta halk pazarında dolaştığı birçok alışveriş yapıp nakit paradan ilçe sakinlerine koronavirüs bulaştığı haberleri bölgedeki birçok insanı telaşlandırdı. Çevre ilçelerdeki yaşayan vatandaşlar dahi eldivenle alışveriş yapmaya başladığı haberleri şok etkisi yarattı. Söz konusu ilçede sokağa çıkma yasağı bile uygulandığı gelen haberler arasında, korku ve panik olmaması için ne kadar duyurulmamaya uğraşılsa da insanlar kendi sağlığını tehdit eden her şeyi bilmek öğrenmek özgürlüğüne sahiptir ayrıca bu ilçenin ciddi manada hayvancılıkla geçim sağladığı yakın ilçelerdeki canlı hayvan borsalarında etkin üreticilerin yer alması Afyonkarahisar Tarım ve Ormancılık il müdürlüğünün ikinci bir emre kadar tüm canlı hayvan borsalarının kapalı kalacağını bile duyurmasına sebep oldu aslında ne kadar tehlikeli sağlıksız ve mikrop olan bu değişim araçları hayatımızda bunu görmüş olduk. Zaten mevcut olarak aylık gelirimizin %85 lik kısmını dijital olarak kullanıyorduk nakit para dolaşımı sadece %15 lik seviyedeydi bu seviye dahi insan sağlığını tahdit edecek seviyede bu virüs ilerleyen süreçte eğitim sağlık finans ulaşım alanlarında birçok değişimi getireceği gibi para konusunda değişim aracı konusunda da köklü bir değişimi mecbur kılacak.

İran da ki paraları kaynatıp tekrar kullanma durumu ne ilk nede son olacak insan ırkı bu yaratıcı yıkımı kabul edip uyum sağlamak zorunda kalacak demek ki neymiş herkes istemese bile yeniliğe ve değişime uyum sağlamak zorundaymış kripto para dan hastalık bulaşmaz kripto para cebe ağırlık yapmaz kripto para bir kapkaççı tarafından gasp edilmez kripto para istenilen her yere istenildiği kadar taşınabilir bunun için hiçbir devlete kuruma kuruluşa hesap vermezsiniz.

Yazar: A. Savur

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?