İsviçre Borsası Ripple Yatırım Fonu Listeliyor

0

İsviçre merkezli olarak faaliyetlerini sürdüren menkul kıymetler borsası SIX, platformunda Ripple (XRP) fiyatına dayandırılacak borsa yatırım ürünleri (ETP) listeleyecek. Borsanın Kasım 2018’de benzer bir ürünü platformuna dahil ettiği biliniyor. HODL adıyla işlem gören bu ürün kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarmıştı. Bu defaysa gündemde Ripple var.

Ripple ETP’leri

Hany Rashwan İsviçre merkezli bir diğer şirket Amun AG’nin CEO’su. Rashwan’ın şirketi kullanıcılara çeşitli kripto para borsa yatırım ürünleri (ETP) sunuyor. Rashwan geçtiğimiz günlerde yaptığı bir röportajda şirketinin SIX borsasından XRP endeksli ETP’leri listelemek için onay aldığını duyurdu. Şirketin CEO’suna göre bu ETP’ler SIX borsasında işlem görecek ve yeni ürünün ismi borsada AXRP olarak geçecek.

Rashwan konuyla ilgili olarak şunları ifade ediyor:

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki iki ay içerisinde dünyadaki ilk XRP ETP’sini piyasaya süreceğiz.

Yalnızca Ripple Değil

Rashwan’ın konuya ilişkin açıklamalarında Amun’un yalnızca XRP için izin almadığı ifade ediliyor. Rashwan’a göre şirket dört kripto parayla daha ETP meydana getirip piyasaya sürebilecek. Bu kripto paralar arında Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC), Stellar Lumens (XLM)ve EOS bulunuyor.

Söz konusu ETP’lerin tam olarak ne zaman işlemlerine başlayacağı hakkında net bir açıklama yapılmadı. Ancak Amun yetkililerine göre şirket bu senenin sonuna kadar kripto paralara dayanan ETP’leri SIX üzerinde listeleyecek. Borsanın geçtiğimiz yılın kasım ayında listelediği HODL isimli ETP de Amun ortaklığıyla piyasaya sürülmüştü. HODL listedeki en iyi kripto paraların fiyatlarına dayanıyordu.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?