Fransa’da 5.200 Dükkanda Bitcoin Ödemesi Yapılabilecek.

0

Fransa merkezli kripto para start-up firması Keplerk, daha önce başlattığı ancak bilinmeyen nedenden ötürü durdurduğu Bitcoin (BTC) hizmetini yeniden aktif hale getireceğini açıkladı. Bu da teknik olarak Fransa içerisindeki 5.200 tütün dükkanında Bitcoin ödemeleri yapılabileceği anlamına geliyor.

İlk olarak Ocak ayında hizmetini duyuran ancak bundan iki ay sonra bunu durdurduğunu açıklayan Keplerk, müşterilerinin 50, 100 veya 250 avro değerinde Bitcoin kuponlarını direkt olarak tütün dükkanlarından satın alabileceğini ifade etti. Keplerk’in 5.200 noktada Bitcoin ödemelerini mümkün hale getirmesinin arkasındaki ortak ise, Bimedia olarak açıklandı. Bimedia direkt olarak ödeme terminallerini ve noktalarını kullanıma sunacak.

Fransa Bitcoin Ödemelerine Karşı!

Keplerk bu hizmetini ilk başlattığında sadece 6 noktada Bitcoin satışı yapmaktaydı ve o tarihlerde açıklama yapan kurucu ortak Adil Zakhar, firmanın Şubat ayına kadar 6.500 noktaya yayılmak istediğini ifade etmişti.  Fransa Merkez Bankası yetkilileri ise Ocak ayında yaptıkları açıklamada bu hamleyi desteklemediklerini vurguladılar.

Bütün bunlara rağmen Fransa’nın kripto para birimlerine olan ilgisinde kesinlikle bir gelişim söz konusu. Eylül ayı sonlarına doğru spor giyim devi Decathlon’un ve kozmetik devi Sephora’nın da aralarında olduğu 30’a yakın mağaza, 2020 yılına kadar Bitcoin ödemeleri kabul etmeye başlayacaklarını açıklamıştı. Buna ek olarak Fransa Dominos Pizza da 110.000 dolarlık Bitcoin veya nakit para ödüllü bir yarışma başlattı.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?