Filistin, İsrail’den Kaçış Yolunu Kripto Paralarda Arıyor

0

Filistin hükümeti İsrail’in ekonomik baskısından kurtulmak için ulusla kripto para çıkarmaya hazırlanıyor.

Filistin otoritesi, egemen bir kripto para birimi çıkarmanın Filistin’in İsrail şekeli üzerindeki itimadını azaltacağına inanıyor.

Önce Para Sonra Güç

Bitcoinist’in haberine göre Filistin Başbakanı Mohammad Shtayyeh geçtiğimiz günlerde hükümetin İsrail tarafından uygulanan yaptırımları atlamak için kripto para birimlerinden faydalanma planları olduğunu açıkladı. Shtayyeh 9 Temmuz’da yaptığı açıklamalarda şunları dile getirmişti:

Filistin ekonomisinin yerel ekonomide dolaşan yaklaşık olarak 25 milyar şekeli (7 milyar dolar) var. Ancak şekele bağımlı olmak zorunda değiliz.

Shtayyeh yaptığı açıklamalarda, önlerindeki her seçeneği değerlendireceklerini ve İsrail’in engelleyemeyeceği bir ekonomik özgürlüğe giden yolu bulmak için her türlü çabayı göstereceklerine dair söz verdi. 1994 Paris Protokolü, Filistin Para Otoritesini (PMA) merkez bankasının yetkileriyle donattı. Ancak hükümetin banknot basma yetkisi elinden alındı. Anlaşma, 1994 yılında Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve İsrail tarafından imzalandı ve şekelin “resmi işlemler dahil tüm amaçlar için ödeme aracı olarak” kullanılacağı anlaşmada belirtildi. Dolayısıyla İsrail şekeli, Ürdün dinarı ve ABD doları ile birlikte dolaşımdaki ana paralardan biri halini aldı.

İyi Fikirler İşe Yaramayabilir

2017 yılında PMA, egemen bir dijital para birimi başlatmaya karar verdi ve dijital varlığın önümüzdeki beş yıl içinde hazır olacağını belirtti.

Ancak bununla beraber Najah Üniversitesi iktisat ve sosyal bilimler profesörü Bakr Shtayyeh, kripto para biriminin birçok Filistinli için ekonomik olarak uygulanabilir ya da pratik olacağından şüphe ettiğini dile getiriyor. Shtayyeh Filistin’in piyasaya süreceği kripto para biriminin İsrail’in ekonomik yaptırımlarını gerçekten engelleyip engelleyemeyeceği konusunda da emin olmadığını belirtiyor ve şunları ifade ediyor:

Filistin’in kendi para birimi olsa bile, İsrail’in vergi tasfiyesi fonlarını durdurmasını, geçişleri kontrol etmesini ya da ihracat ve ithalat hareketlerini kontrol etmesini engelleyebilecek mi? Filistin, İsrail ticari limanlarından ithal edilen ya da ihraç edilen mallar olmadan komşu ülkelerle doğrudan ticari anlaşmalar yapabilecek mi?


Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?