FED Bitcoin’i “Belirgin Riskler” Arasına Alıyor

0

ABD merkez bankası FED Bitcoin’i gerçekleştireceği stres testi için “belirgin riskler” arasına alacak. Bitcoin hakkındaki değişiklik FED resmi kaynaklarından yayımlanan yazıyla duyuruldu.

Bitcoin “Belirgin Risk”

FED yıllık olarak kendine bağlı şirketlerin iç yapısını denetlemek amacıyla stres testi gerçekleştiriyor. Bu uygulama 2008 finansal çöküşünden bu yana yürürlüğe kondu ve zorunlu hale getirildi. Test için FED üç senaryo oluşturuyor: Temel, olumsuz ve çok olumsuz. Yaratılan kötü durumlarda hesaplar, riskli varlıklar, net gelirler ve stres sonrası para durumları gözlemleniyor. Yayımlanan belgede farklı açılardan senaryolar da yer alıyor. Bunlardan bir tanesi Kuzey Kore ile savaş durumuna gelmek ve bir diğeri ise Bitcoin piyasasının çökmesi.

Stres testi ile alakalı değişiklikler eğer kabul edilirlerse 1 Nisan’da poliçe içerisinde yer alacaklar. Fed yönetim kurulu Dodd-Frank Act adı verilen bu testle alakalı şu açıklamayı yaptı:

Dodd-Frank Act’in amacı şirket yöneticilerine, halka ve gözlemcilere zor koşullarda neler yaşayabileceklerini göstermek. Büyük banka organizasyonlarının kayıpları kaldırabilmesi ve aynı zamanda zorunluluklarını yerine getirebilmesi için potansiyel etkilerin bilinmesi gerekiyor.

FED Açıklamaları

FED gözlemcileri başkan yardımcısı ve Finansal Denge Kurulu (FSB) başkanı Randal K. Quarles, kripto paraların varlık sınıfı olarak bazı yasaları zorda bırakabileceğini not düşmüştü. Quarles finansal dengenin etkilenmemesi adına açıkları düzelterek yeni bir yapı oluşturacaklarını ifade etti.

Daha önce New York Federal Bankası yayımladığı raporda kripto paraları değerlendirmişti ve kripto paraların birkaç yıl içerisinde uluslararası kullanılamayacağını açıkladı. Dolar üstünlüğünün vurgulandığı raporda kripto paraların bazı kriterlere uymadığı belirtildi.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?