Facebook’un Libra Projesi Bir Liderin Daha Vetosu İle Gündemde!

0

Sosyal medya devi Facebook, uzun süredir blockchain üzerine çeşitli araştırmalar yapsa da asıl bombayı 2019 yılında patlattı ve Libra‘yı duyurdu. Calibra isimli cüzdanla entegre çalışması planlanan stablecoin Libra, tanıtıldığı tarihten itibaren bütün hükümetleri ve merkez bankalarını adeta alarma geçirdi.

Libra Avrupa’daki Umutlarını Yitiriyor

Dünyanın her yanından insanın Libra kullanarak kolaylıkla para transferi yapabilmesini hedefleyen Facebook, bu özelliği nedeniyle Fransa ve Almanya’nın tepkisini çekti. İki Avrupa devi Libra’nın ülkelerinde hizmet vermesini engelleyeceklerinin altını çizdi. Libra ise bütün bunlara rağmen çalışmalara ve kendisini geliştirmeye devam etti. Test ağını piyasaya süren Libra, şimdi de İsviçre Konfederasyon Başkanı‘nın diline dolandı.

İsviçre Başkanı Ueli Maurer, gerçekleştirdiği en güncel röportajda Libra’nın başarılı olma şansını kaybettiğini ifade etti. Söz konusu para birimine endeksli olan itibari paraların, ulusal merkez bankaları tarafından kabul edilmediğini açıklayan Maurer, bunun aslında Libra’nın başarıszlığının arkasındaki temel sebep olduğunu vurguladı:

“Proje bu haliyle başarısız oldu.”

ABD merkezli Facebook’un piyasaya sürmeyi planladığı Libra, doğal olarak yine ABD merkezli bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. Libra’nın Avrupa devlerinden kesin bir ret yanıtı alması, bütün gözlerin son umut olarak görülen ABD’ye çevrilmesine yol açtı. ABD içerisindeki regülatörler ise bu alandaki rekabette geriye düşmek pahasına bile Libra’yı cezalandırmakta kararlı gözüküyor. Libra’nın ABD’den onay alması bütün gidişatı değiştirebilecekken, buna şu an pek ihtimal verilmiyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?