Facebook, WhatsApp İçin Kripto Para Mı Geliştiriyor?

0

Bloomberg’in 20 Aralık tarihli bir haberine göre, Facebook mesajlaşma servisi WhatsApp kullanıcıları için bir kripto para birimi geliştiriyor… Geliştirilen token, uygulama içinde yapılacak olan para transferleri için kullanılacak ve Hindistan’daki işlem piyasasına odaklanacak.

Bloomberg’in konuyu yakından takip eden kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre Facebook, bir sabit coin geliştiriyor. Ancak Facebook hala sabit coin’in bağlı olacağı varlık üzerinde stratejik çalışmalar yürüttüğü için token yakın zamanda piyasaya sürülmeyecek.

Bunun yanında Facebook’un odaklanacağı iddia edilen Hint işlem piyasası küresel açıdan oldukça önemli. Dünya Bankası verilerine göre Hindistan, 2017 yılında yaklaşık olarak 69 milyar dolarlık yabancı döviz cinsinden işlem gerçekleştirdi.

Ayrıca WhatsApp da 200 milyondan fazla kullanıcısıyla Hindistan’da yüksek bir popülerliğe sahip. Hindistan’ın taşra kesimindeki WhatsApp kullanımı, bölgedeki veri ve internet maliyetleri düşürüldüğü için geçen yıl iki katına kadar çıktı.

Öte yandan Facebook’un kripto paralar hakkındaki düşüncesi de geçtiğimiz yıl önemli ölçüde değişti. Sosyal medya devi 2018’in Ocak ayında, “yanıltıcı ya da aldatıcı tanıtım uygulamalarıyla sıklıkla ilişkilendirilen finansal ürünleri ve hizmetleri teşvik eden reklam” kapsamına kripto para reklamlarını yasakladığını açıklamıştı.

Mayıs ayında ise Facebook’un mesajlaşma uygulaması Messenger’ın yöneticisi David Marcus, Facebook içinde bir Blockchain araştırma ekibi kurulduğunu ifade etti. Marcus bu açıklamayı yaptığı dönemde San Francisco merkezli kripto para borsası ve cüzdan sağlayıcısı olan Coinbase’de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyordu. Daha sonra Marcus, “En baştan başlayarak Facebook’ta Blockchain teknolojisinden en iyi şekilde nasıl yararlanacağımızı bulmak için küçük bir grup kuruyorum.” açıklamasını yaptı.

Haziran ayı sonunda da Facebook kripto para reklamları ile ilgili yasağı kaldırdı. Ancak bu sefer de ICO tanıtımı yapan yayınlara yasak getirildi.

Bunlarla beraber Ağustos ayında Marcus, çıkar çatışmasını önlemek için Coinbase’in yönetim kurulu üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Kaynak: Cointelegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?