Dibin Dibi Var Mı?

0

Bitcoin’de düşüş sürecek mi? Dip seviyesi nerede olacak? Hangi koşullarda alım yapılabilir?

Bitcoin fiyatı 2017 sonunda yaptığı inanılmaz çıkıştan sonra hiç durmadan düşüşe geçti. Düşüşle ilgili yorumlarımızı çok önceden yapmış ve düşüşün dönme ihtimali olsa bile aslında Bitcoin için uzun sürebileceğini belirtmiştik.

Bitcoin’de yaşanan en büyük düzeltme hareketi I. Fetret Devri dediğimiz Aralık 2013-Aralık 2015 döneminde yaşanmış ve -%79 seviyesindedir. Bitcoin’in daha önceki dönemlerde yükseliş ve düşüşleri ile ilgili analizimize ulaşabilirsiniz. Bu analizde Bitcoin’in $10.000 geçmesi durumunda piyasanın düzelebileceği; ancak geçemezse düzeltmenin devamlılığından bahsetmiştik. Tahminlerimiz düzeltmenin devam etmesi ile doğruluk kazanmıştır.

Özellikle bu yaşanan süreci Aralık 2013-Aralık 2015 dönemine benzetmiş ve boğa piyasası hakimliğinin iki yıl sürebileceğinden bahsetmiştik. Buna da “Bitcoin II. Fetret Devri” demiştik. Bu yazımızı hazırlarken yaptığımız analizlerde 5.000 USD seviyelerinin görülebileceğini ve bu seviyelerden bir toparlanma olabileceğinden bahsetmiştik. Ancak bu beklentimizin ötesinde fiyat $3.000 seviyelerine kadar geriledi ve ne yazık ki halen tam olarak toparlanma emareleri net gözlenememektedir.

Yine de bazı önemli noktalar bizlere umut verebilir.

Mevcut durumda Bitcoin 19 Aralık 2017 tarihli $18.158 zirvesinden, bu tarihten sonra en düşük seviyesi olan $3.181’e göre %82’lik bir düzeltme yapmıştır. Bu Bitcoin’in ilk yaptığı %79’luk düzeltmeden yüksektir. Bu nedenle düzeltmenin devam etme olasılığı, devam etmeme olasılığından düşüktür diyebiliriz.

Diğer taraftan Bitcoin fiyatı 200 günlük ortalama ile hesaplanan Bollinger’de – 2 bandının altına düşmüştür. Önceki analizlerimizde yükselme başladığında belirttiğimiz gibi Bollinger Bandının +2 veya -2 bandlarının dışına çıkan fiyat her zaman bandın içine girer. Bu kural tüm yatırım araçları için geçerlidir. +2 Band şu anda daha önce bahsettiğimiz $5.000 seviyesindedir. Yükseliş sürerse, muhtemelen toparlanma safhasında ilk hedef $5.000 olacaktır. Bu nedenle bu seviyelerden Bitcoin riski kabul edilip alınabilir gibi durmaktadır. Çünkü buradan düşeceği yüzde oranı ile çıkma ihtimalinde yaşanacak yüzde oranı arasında; ibre çıkma durumunda daha fazla yüzde oranda artış ihtimali olduğunu göstermektedir. Ancak olası bir yükselme hareketi muhtemelen kısa sürebilir ve Bitcoin fiyatı uzun süre $5.000 civarında seyredebilir.

Burada belirtilenler hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım kararınızı alınırken kripto piyasaların çok değişken ve volatil olduğunu unutmamak gerektiğini hatırlarız. Bu piyasalara yapılacak yatırımın kısmen veya tamamen kaybedileceğini unutmamak gerekir.

Kaynak: Cointurk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?