Ethereum Classic Geliştiricileri Havlu Attı

0

Ethereum Classic’in geliştirici ekiplerinden bir tanesi fonlama sıkıntısı yaşadıkları için ETC geliştirmelerine devam etmeyeceklerini duyurdu.

ETCDEV adındaki geliştirici ekibi şu anki koşullarda çalışmaya devam etmeyeceklerini açıkladı. 10 kişiden oluşan ekip kendilerini “lider Ethereum Classic geliştirici şirketi” olarak tanımlıyor. ETCDEV’in Classic Geth ETC arayüzü ve Emerald ismini verdikleri geliştirici araçları, cüzdanları bulunuyor.

ETCDEV geliştiricileri geliştirmeleri bırakma sebebi olarak dış yatırımcılardan veya ETC topluluğundan fon toplayamamalarını gösterdi. Buna karşılık sosyal medyada ETC’ye yakın bir isim şu açıklamayı yaptı:

Ethereum Classic sadece ETCDEV’den oluşmuyor. ETC’nin arkasında IOHK, ETC Co-op, ETC Lab ve birçok gönüllü bulunuyor. Sakin olun ve gelişime devam edin.

IOHK’in bünyesinde ETC Co-op ve ETC Labs yer alıyor, ayrıca IOHK Cardano geliştirmeleriyle tanınıyor. ETC Labs program yöneticisi Elizabeth Kukka Ocak 20129’da 12 yeni projenin ETC Labs’e katılacağını ifade etti.

ETC 2017 Mayıs balonundan bu yana %90 piyasa değeri kaybetti ve an itibariyle yarım milyar dolar değere sahip. Tabii ki BTC’nin düşüşü, kripto para piyasasının geneliyle birlikte ETC’nin de gerilemesi oldukça doğal. Ancak buna benzer haberler piyasada korkuya neden olabiliyor, sosyal medyada birçok kullanıcı korkunun anlamsız olduğunu savunuyor.

ETC DAO vakasının ardından ETH’nin kararlarını tanımayıp anlamlı bir şekilde ETH’den ayrılmıştı. ETC geliştiricilerinin geneli ETH’nin aksine PoS algoritmasını kullanmayı ya da sharding uygulamayı düşünmüyor. Bu yüzden dünya çapında yaygınlaşma söz konusu olduğunda geliştiricilerin omzuna büyük bir yük bineceğini söyleyebiliriz.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?