Charles Hoskinson Cardano hakkında son gelişmeleri duyurdu

0

Cardano kurucusu ve IOHK şirketinin CEO’su Charles Hoskinson geçtiğimiz günlerde Cardano’nun twitter kanalından bir video yayımladı. Hoskinson video’da UTXO [harcanmayan işlem çıktısı] ve Cardano’nun UTXO’ya ilgisi hakkında konuştu.

UTXO’nun ilk zamanlarından bahsederek konuşmasına başlayan Hoskinson, kendisinin de dahil olduğu bir ekiple UTXO’yu yeni bir model olarak baştan tasarladıklarını, bunun için Plutus ve Marlowe isimli akıllı sözleşme modelleri geliştirdiklerini kaydetti.

Hoskinson Marlowe’un bir nevi şablonlama dili olduğunu ve yıllardır var olan finansal DSL’lerin (alana özgü dil) Barclays ve Microsoft gibi büyük şirketler tarafından kullanıldığını belirtti. Marlowe’la esas planlarının moleküllerdekine benzer, finansal elementler için bir periyodik tablo yaratmak olduğunu vurguladı. Tablonun sigorta sözleşmelerini, türev ürünleri ve kurumlar arasındaki diğer karmaşık finansal ilişkileri organize etmede oldukça kullanışlı olacağını ve kurumların aynı elementleri paylaşacağını sözlerine ekledi.

Marlowe projesinde esas amaçlarının bu olacağının tekrar altını çizen Cardano kurucusu, bir süre sonra laboratuvardan çıkıp üretim aşamasına geçeceklerini dile getirdi. Sorunsuz bir şekilde faaliyete başlaması halinde projenin sözleşmeleri güvenli bir şekilde hayata geçirmiş olacağını belirtti.

Charles Hoskinson konuşmasının devamında Cardano’nun ikinci Blockchain dili Plutus hakkında konuştu. Plutus; client [istemci] – sunucu – Blockchain üçgenini anlamak için atılmış bir adım olarak tanımlanabilir. Hoskinson Plutus’la birlikte her şeyin Haskell’la veya diğer özel dillerle çalışabildiği bir modeli hayata geçirmeyi umduklarını belirterek sözlerine son verdi.


Kaynak: ambcrypto.com

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?