Winklevoss Kardeşlerden Dolar Destekli Stabil Kripto Para Birimi: Gemini Dollar

0

Kripto para piyasasının ikizleri Winklevoss kardeşler dur durak bilmeden çalışmalarına devam ediyor.

ABD’nin en popüler kripto para borsaları arasında gösterilen Gemini’nin kurucusu Winklevoss kardeşler dolar destekli kripto para birimi Gemini Dollar’ı tanıttı. İkizlerden Tyler Winklevoss pazartesi günü Medium hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ERC-20 tabanlı dolar destekli yeni bir kripto para birimi için New York Finansal Hizmetler Departmanından gerekli izinleri aldıklarını duyurdu.

Gemini Dollar (GUSD) olarak adlandırılan kripto para birimi Ethereum ağı üzerinden dolar gönderip almayı amaçlayan kullanıcılara likidite sağlamak üzere geliştirildi. Gemini borsası, dolaşımdaki GUSD kadar dolar mevduatı tutarak Gemini Dollar’ı dolara kesin olarak sabitleyecek.

Gemini, GUSD yatırımcılarını korumak amacıyla dolar mevduatlarını State Street Bank’ta saklayacak ve onları Federal Deposit Insurance Corporation’ın (FDIC) mevduat sigortası programıyla sigortalayacak. Ayrıca ikizler Bitfinex’le yakınlığı bilinen dolar destekli kripto para birimi Tether’a yönelik şu ithamlarda bulundu:

ABD Dolarının şimdiye kadar şeffaf ve merkezsiz bir şekilde faaliyet gösteren güvenilir ve düzenlenmiş dijital temsilcisi olmadı. Gemini Dollar, ABD Dolarının fiyat istikrarını Blockchain teknolojisiyle ve ABD’li düzenleyicilerin gözetimiyle birleştiriyor.

Tether, CoinMarketCap verilerine göre 8. Sırada bulunuyor.  Piyasa değeri 2,77 milyar dolar bandında olan stabil kripto para biriminin 24 saatlik işlem hacmi ise 2,35 milyar dolar seviyesinde. Popüler kripto para borsalarının hemen hemen hepsinde işlem gören USDT, Bitcoin’den sonra en çok işlem hacmine sahip olan kripto para konumunda. Ayrıca Tether ve Bitfinex, Bitcoin’in 20 bin dolara ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdığı aralık ayında Bitcoin’in fiyatını manipüle etmekle suçlanmıştı.

Her ay yeni bir dolar destekli stabil kripto para birimi tanıtılıyor. Sizce bu gelişmeler ne kadar doğru? Dolar destekli kripto para birimleri sizce piyasayı olumsuz etkiliyor mu?


Kaynak: Ethereumworldnews.com

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?