Blockchain Nasıl Yeni Bir Ekonomik Motor Haline Gelebilir?

0

Finansın geleceğinin inşa edileceği blok zinciri, sıfır kesinti, sıfır çatallanma (fork), tam kesinlik ve aktif geliştiricilerden oluşan bir topluluğa sahiptir.

Blockchain endüstrisi benzersiz, yeni ve çılgın görünüyor olabilir, ancak yeni endüstrilerin zaman içindeki evrimsel modeli ürkütücü bir şekilde tutarlı. Kaliforniya’daki altına hücumu, küresel petrol patlamasını veya internetin yükselişini düşünün.

Bu ekonomik bozulmaların her biri benzer bir yol izledi. Birincisi, spekülasyondan öze geçiştir. Hayatta kalan her endüstri, pazarlamanın hızlandırdığı bu yeni dünyalardaki spekülasyonlarla, genellikle cızırtıyı vurgulayarak, zenginlik vaadiyle başladı. Bunların tümü, gerçek inananlar yaratmak ve benimsemeyi teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Ekonomik bozulmaların ikinci unsuru, değişen demografidir. Zamanla, erken benimseyen insanların karışımı değişir ve diğer türdeki bireyler, kurumlar ve şirketler taşınmaya başlar. Bu yeni katılımcılar daha sonra bu yeni endüstrileri başarılı bir şekilde inşa etmek için gerekli olanı tanıtmak için sahaya baskı yaparlar.

Üçüncüsü, bu yeni sektörlerde yaratılan değer genellikle ilk toz yatıştıktan sonra gelir. Bu, sürdürülebilir büyümenin temeli haline gelen temellerle, gerçek işler kurmaya yönelik işleri yönlendirmeye başlayan ikinci katılımcı dalgasıdır.

Blockchain endüstrisi ana maddeye geçiyor. Neyin mümkün olduğuna dair temel anlayış çok daha açıktır. Birçok kullanım örneği gördük. Demografi değişti. Kurumsal sermayeler alana giriyor. Blok zinciri kullandıklarını bile bilmeyen on milyonlarca insan tarafından blok zincirinin potansiyel veya fiili kullanımı olduğunda bir yere varmaya başladığınızı biliyorsunuz.

AmaBlockchain için iyi haber şu ki, giderek artan sayıda insan teknolojiyi ve anlamlı bir şekilde nasıl değer yaratılacağını anlamak istiyor. Katılımcı ne kadar sofistike olursa, sektöre yönelik talepler o kadar büyük olur. Alanımızdaki değeri anlamak için geleneksel modeller, maalesef geçmişte kullanılanlardan uygun bir şekilde tercüme edilmiyor.

Ve burada akla şöyle bir soru geliyor, genellikle kısa vadeli değere bu kadar odaklanan bir endüstride, kalıcı değeri nasıl yaratırız ve bu tam olarak neye benziyor?

Kalıcı değerin büyük bir tanımı yoktur. Bununla birlikte, uzun vadeli ekonomik karar vermeye odaklanan rekabet avantajı ve strateji üzerine bir dizi kitap yazan Michael Porter’dan bir konsept uyarlanıldı. Porter’a göre, teknoloji ve değişim hızı ne olursa olsun, değer yaratmanın temel nitelikleri tutarlı kalır. Bu düşünceyi şimdi uygularsak, blok zinciri ve kripto piyasası oynaklığı etrafındaki tüm yutturmaca, değer esaslarıyla ilgisizdir. Asıl önemli olan, bu teknolojinin nihayetinde sağladığı şeydir – gerçek, uzun ömürlü değer.

Başından beri, bu uzun vadeli odak, Algorand’da değer yaratma konusundaki düşüncelerin temel bir parçası olmuştur. 2019’da şirketi kurulduğunda, inşa etmeye çalışılan şeyi tarif etmek çok zordu. Bulunan en iyi şey, her tür değerin, verinin ve değişmez kaydın küresel ölçekte oluşturulabileceği ve değiş tokuş edilebileceği bir ulusal ekonomi veya ülke gibi yeni bir tür ekonomik motor inşa ediliyor olmasıydı.

Geleneksel bir ekonomide aranan nitelikler nelerdir?

Altyapı kalitesi yollar, köprüler, borular, bant genişliği vb. Bunlar, güvenle değer alışverişi yapma yetkisi verir.

İş yapmanın kolaylığı. Ekonominizde yer alan daha geniş bir insan grubunun katılımının önündeki engeller nelerdir? Bunlar bir iş kurmanın zorlukları, vergiler ve tarifeler ve bir ülkenin göçü olabilir. Bütün bu sorunlar engeller yaratıyor.

Eğitime erişim. İnsanların bilgiye kolayca erişebilecekleri ve nasıl inşa edileceğini anlayabilecekleri bir yer yaratabilmeniz gerekir. Bunun nedeni, ekonominizdeki yeniliğin çekirdeği haline gelmesidir. Bunu yapmazsanız, muhtemelen durgunlaşacaktır.

Sürdürülebilirlik. Örneğin, büyük otomobil üreticileri artık elektronik araçlara geçiyor. Tabii bunun merkezinde ekonomik aktivite var.

Basit bir görünüm olarak, tüm bu özelliklerin birlikte çalışması inovasyonun hızını belirler. Örneğin, Singapur 50 yıl önce eğitime, teknolojiye, elverişli ticaret uygulamalarına ve iş yapma kolaylığını basitleştirmeye büyük yatırımlar yaptı. 50 yıl önce kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla 1000 dolardan azdı. Şimdi kişi başına yaklaşık 60.000 dolar.

Soru şu ki, bir ulustan diğerine performansı etkileyen en büyük değişken nedir? Bu alanların her birinde ne kadar anlaşmazlık var? Daha fazla anlaşmazlık daha yavaş bir tempoya yol açar ve bu dört parça birlikte daha etkisiz çalışır. Sıfırdan yeni bir ekonomi kurabileceğinizi hayal edin. Ya bunu anlaşmazlığı ortadan kaldıracak şekilde yapabilseydiniz?

Finansın geleceğinin inşa edileceği blok zinciri, sıfır kesinti, sıfır çatallanma ve tam kesinliğe sahip bir bloktur. Güçlü bir aktif geliştiriciler topluluğuna ve artan sayıda kullanıcıya ve kullanım senaryosuna ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca sürdürülebilirlik göz önünde bulundurularak inşa edilmesi gerekir.

Bu alandaki nihai kazananlar, tüm anlaşmazlıkları ortadan kaldırma arayışında amansız olan ve kalıcı değer oluşturmaya odaklananlar olacaktır!

Blockchain endüstrisi bundan sonra nereye gidiyor? Yapabilecek en iyi şey; tüm web protokollerinde tutarlı bir şekilde ölçülen ve uygulanan sağlam bir ekonomik gösterge standardı sunmaya çalışmaktır. Hangi projelerin gerçek değer yarattığını göstermek ve gerçek kazananların başarılı olup hızla ilerlemesini sağlamak için doğru ölçüleri bulacağız.

Başarılı olan blok zincirleri, dünyanın en iyi teknik altyapısı üzerinde kalıcı bir değere sahip yeni bir tür ekonomik motor geliştirmeye, inşa etmeye ve yaratmaya devam edecek. Sonuçta önemli olan budur!

Kaynak: Coin Desk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?