Bitcoin’de Bir Sonraki Boğa Sezonu Ne Zaman Başlayacak?

0

Yatırımcıların çoğu uzun süredir uzun süreli bir boğa sezonuna girmeyen Bitcoin’in ne zaman beklenen yükselişe geçeceğini merak ediyor. Weiss Crypto Ratings’in çalışması bu soruya cevap arıyor.

Weiss Crypto Ratings şirketi önceki boğa sezonlarını inceleyerek bir sonraki boğa sezonuna yönelik tahminlerde bulunduğu yeni bir araştırma yayımladı.

Raporda Eylül 2010 – Haziran 2011, Ekim 2011 – Nisan 2013, Nisan 2013 – Aralık 2013 ve Ocak 2015 – Aralık 2017 tarihleri arasındaki boğa dönemi detaylı bir şekilde incelenerek yapılan çıkarımlar sunuluyor ve “her yeni boğa döneminin bir öncekinden çok daha büyük olduğu” vurgulanıyor.

Bir sonraki boğa sezonu

Çalışmada Bitcoin tarihi göz önünde bulundurularak bir sonraki boğa döneminin dalgalı/değişken ve yavaş olacağı, core’un da parabolik değil sağlam olacağı belirtiliyor.

  • Her dönemde yeni kripto paralar peyda olduğu için Bitcoin artık yalnız değil.
  • Piyasadaki işlem hacmi ve likidite sürekli zirveye ulaşırcasına artıyor ve boğa döneminin son iki ayı daha az ekstrem bir hale geliyor.
  • Altyapı ve benimsenme de giderek gelişiyor/artıyor. Eskiden borsa sayısında kıtlık yaşanırken şimdi piyasada 200’den fazla kripto para borsası bulunuyor.

Çalışmada yukarıdaki tespitler yapılarak her boğa döngüsünün daha fazla ilerleme kaydettiği ve daha çok olgunlaştığı hükmüne varılıyor. Çalışma şu cümlelerle sonuca bağlanıyor:

Fundamental bir bakış açısına göre kripto paralara müdahil olma durumu hiç bu kadar fazla olmamıştı. Altyapı ve temeldeki teknoloji [Blockchain] hiç olmadığı kadar iyi bir durumda. Uzun vadede buradan çıkıp gidilecek tek bir yön görünüyor: İleri ve yukarı doğru.

Ay sonunda SEC’in Bitcoin ETF başvurusuna onay vermesi halinde uzun süredir beklenen boğa sezonu başlayabilir.


Kaynak: coinpage.com

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?