Özbekistan Kripto Paralara ve Blockchain Teknolojisine Kucak Açıyor

0

Kripto paraları ve Blockchain teknolojisini benimseyen ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor.

Özbekistan, ekonomisini güçlendirme çalışmalarına yenilikçi fikirlerle devam ediyor. Taşkent hükümeti sürekli gelişen ve büyüyen kripto para sektörünün bir parçası olmaya karar verdi.

Özbekistan kripto para borsalarını yasallaştırdığını açıkladı. Blockchain teknolojisine yönelik çalışmalar yürüten şirketlerin de ülkede ofis açmasına izin verecek. Kripto paralar başkanlık kararnamesinin imzalanmasıyla Özbekistan’da tamamen yasal hale geldi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın emriyle yayımlanan “Özbekistan’daki kripto para borsalarının faaliyetlerini düzenlemek için alınan önlemler” başlıklı bir bildiride Bitcoin ve alternatif kripto paralara yönelik bazı açıklamalara yer verildi. Özbekistan hükümeti kripto paraları menkul kıymet olarak kabul etmeyeceğini doğruladı. Bu nedenle ülkedeki menkul kıymet borsalarına yönelik yasalar kripto para borsaları için geçerli değil. Ülkedeki kripto para platformları özel normatif faaliyetler olarak adlandırılan yeni kurallar çerçevesine dahil olacak.

Yabancı şirketlerin kripto para borsası lisansı alabilmesi için öncelikle Özbekistan’da bir ofis açması gerekiyor. Ancak Özbekistan’da kripto para borsası lisansı almak beklendiği kadar kolay olmayabilir. Ülkede ofis açmak isteyen şirketlerin asgari ücretin en az 30 bin katı yani 700 bin dolarlık aylık sermayeye sahip olması gerekiyor. Kurulacak kripto para borsasının sunucuları da Özbekistan’da bulunmalı ve borsalar kara para aklama prosedürlerine ayak uydurarak Müşterini Tanı (KYC) verilerini en az beş yıl boyunca saklamalı. Ayrıca ülkede kripto para borsası açmak isteyen şirketlerin asgari ücretin 20 bin katını yani 466 bin doları Özbekistan’daki bankalardan birinde tutması gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ülkede yasallaştırılan faaliyetlerden biri de kripto para madenciliği. Özbekistan’da faaliyet göstermek isteyen madencilik şirketlerine hükümet emriyle devlet kontrolündeki enerji şirketleri tarafından arazi tahsis edilecek. Böylece madencilik şirketleri devlet tarafından belirlenen arazilerde 100KW/s elektrik enerjisinden faydalanabilecek.


Kaynak: CCN.com

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?