Bitcoin tarihinde ilk defa FED’in faiz indirimini tecrübe etti. Bitcoin Bundan Nasıl Etkilenir?

0

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 10 yılı aşkın süredir hayatlarımızda olsa da, tarihinde ilk kez ABD Federal Rezerv’in yaptığı faiz indirimine denk geldi ve birçok analist bunun Bitcoin için önemli bir fiyat hareketlenmesine yol açabileceğini savunmakta.

ABD FED Başkanı Jerome Powell dün yaptığı açıklamada faiz oranlarını 25 baz puan düşürdüğünü belirtti. Fonlama oranı bu indirim ile birlikte 2,00 – 2,25 aralığına çekildi.  FED, yapılan açıklamada ABD ekonomisinin oldukça dengeli bir büyüme içerisinde olduğunu, işsizlik oranlarının düşük seviyede seyrettiğini ve son olarak , tüketici harcamalarının da geçen yıla kıyasla artışa geçtiğini vurguladı. Federal Rezerv buna ek olarak enflasyonun da %2 azaldığını açıkladı.

Powell yapılan faiz indirim kararına hakkında bunun uzun dönemli bir indirim döngüsünün başlangıcı olmadığını hatırlatarak, ülkenin ekonomik görünümünün olumlu olduğunu ve tekrar faiz indirimi yapabileceklerini, bunun ekonomik duruşa bağlı olduğunu vurguladı.

Bitcoin Tarihinde Bir İlk

Herkes faiz indirimi sonrası ABD dolarının çeşitli para birimlerine karşı değer kaybetmesini beklerken, USD bunun tam tersi bir şekilde değer kazandı. Ancak lider kripto para birimi Bitcoin ise açıklanan faiz kararından beri artışta ve basın saatine göre 9.953 dolar seviyelerinden işlem görmekte. 24 saatlik grafikte %2,10’luk bir yükseliş elde eden BTC, 10.000 dolar direncini aşabilirse başlattığı yükselişe kaldığı yerden devam edebilir.

Bunun yanı sıra yaşanan yükselişin en büyük sebeplerinden birisi de Bakkt’ın yapamadığını yaparak ilk fiziki teminatlı Bitcoin vadelilerini piyasaya süren LedgerX olabilir.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?