Bitcoin Madenciliği İle İlgili Önemli Bir Bilgiyi Ortaya Çıkardı!

0

5 Haziran tarihinde kripto para yatırım ürünleri ve araştırma firması CoinShares tarafından yayınlanan bir araştırma sonuçlarına göre, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) madenciliği için gerekli olan enerjinin büyük bir kısmı yenilenebilir enerjiden sağlanmakta.

Yenilenebilir Enerji ile Bitcoin Madenciliği

CoinShares’in elindeki verilere göre küresel çaptaki BTC madenciliğinin en azından %74.1’i direkt olarak yenilenebilir enerji döngüsüne sahip. Söz konusu araştırmada buna ek olarak ”mevcut fiyatlarda” ortalama bir madencinin oldukça fazla kazanç elde ettiği ve eski model donanımlar ve yüksek ücretli elektriğe veya enerjiye rağmen insanların büyük getiriler elde edebildiği vurgulanıyor.

Yenilenebilir enerji kökenli Bitcoin madenciliğinin oranı oldukça yüksek gözükse de, CoinShares bu oranın 2018 yılının Kasım ayında %77.8 civarlarında olduğunu ve aslında düşüşe geçtiğini iddia etti. Bitcoin madenciliği ve yenilenebilir enerji arasındaki ilişki, bunu neredeyse diğer bütün endüstrilerden çok daha çevre dostu ve yenilenebilir enerji yanlısı yapıyor.

Bitcoin Hashrate’i Artıyor

Bitcoin madenciliğinin başka özelliklerine de değinen araştırma firması, Bitcoin ağındaki toplam hashrate’in geçtiğimiz Kasım ayından bu yana 40 kentilyon hash/saniye’den, 50 EH/s oranına yükseldiğini öne sürüyor.

CoinShares araştırmacılarına göre Bitcoin’in hashrate’inde görülen bu ani artış, fiyatın artması ile elindeki eski model BTC madencilik cihazları ile tekrardan madencilik yapmaya başlayan insanlardan kaynaklanmakta. Özellikle Bitcoin’in 3.000 dolar bandına kadar gerilemesi birçok eski model madencilik cihazı ile kazanç elde etmeyi imkansız hale getirmişti. Dünyanın en büyük madencilik devlerinden Bitmain bile küçülmeye gitti. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?