Bitcoin Madenciliği Bitti ve Bitcoin’in Fişini Çektiler

0

Bu şekilde haber başlıkları ile Bitcoin hakkındaki düşünceleri çok kez okuyoruz ama Bitcoin yalanlarıyla beraber yaşamaya devam ediyor. Bitcoin Hakkındaki En Büyük Yalanlar:

Çin Bitcoin’i yasaklamış… Madencilik dünyanın sonunu getiriyormuş… Her gün Bitcoin hakkında olumsuz haberleri duyuyoruz. Bunların yanı sıra bazı yanlışlar o kadar çok tekrarlanıyor ki bir türlü bitmek bilmiyor.

Son zamanlarda sıklıkla Bitcoin’in “ölüm spiraline” girdiği bir çok “uzman” tarafından ifade ediliyor. Ölüm spirali bir filmden alınmış bir ifade gibi dursa da aslında BTC fiyatından dolayı hashrate’in düşmesi ve ağın güvenliğini sağlayacak yeterli madencinin kalmaması durumunu tanımlıyor. Yani iddialara göre fiyat madencilik maliyetini karşılamadığında binlerce madenci fişi çekecek ve Bitcoin Vertcoin’e dönüşecek. Buna karşılık Bitcoin’in 2000 dolara düşmesi Bitcoin’in madencilik için dip noktası olarak gösteriliyor, bu durumda madencilerin bir kısmı işlemleri durdurabilir. Bitcoin 2000 doların altına düşse bile yeniden zorluk ayarlanması yapılacağı için madenciler tekrar ağa katılacak ve yeniden zorluk ayarlanacak. En kötü durumda Bitcoin işlem süreleri uzaması ihtimaller dahilinde, bunun dışında “ölmesi” gibi bir durum söz konusu değil. Ek olarak bir yazılımın, yani tamamen koddan oluşan bir şeyin ölmesi de mümkün görünmüyor.

Bitcoin sıfıra gidiyor

Bitcoin’in en büyük karşıtları dahi Bitcoin’in sıfıra ulaşamayacağının farkındalar, sadece “Bitcoin 872 dolar olacak” demek yerine sıfır olacak şeklinde ifade ediyorlar. Bitcoin’in dip noktasını kestirmeye çalışmak bile oldukça uzak tahminlerden oluşurken sıfıra ulaşacağını söylemek ilginç bir beyin egzersizi sayılabilir. En kötü senaryoda bin doların altına düşebilir, bu da Bitcoin’i 2016 yılına götürür.

Bitcoin’i eleştirenlerin kaçırdığı bir başka nokta daha var. Diyelim ki Bitcoin 100 dolara düştü, bu Bitcoin’in çalışma şeklini değiştirmez, Bitcoin 10 bin dolar değerindeyken çalıştığı gibi çalışır. Bitcoin halen yaygınlaşabilir, fiyat geçicidir ancak Bitcoin’in avantajları kalıcı.

Bitcoin yeni jenerasyon Blockchain’lerin gerisinde kalacak

Bu konunun diğerlerine göre daha tartışmalı olduğunu söyleyebiliriz. Bazılarına göre Bitcoin’in değeri saniyede yaptığı işlem ile ölçülemez ya da sidechain’lerin, shard’ların Bitcoin’e eklenip eklenmemesi büyük bir önem arz etmiyor olabilir. Yeni Blockchain geliştirmeleri bir öğrenme sürecinin parçası sayılabilir. Bitcoin Blockchain’i geçmişte ölçeklendirme problemleri yaşadı ancak geliştirilebilir. Bitcoin’in marka değeri oluşturduğu tartışılmaz, önümüzdeki aylarda Bakkt gibi kurumsal girişimlerin merkezinde de BTC bulunuyor.


Kaynak: Bitcoin.com

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?