Bitcoin Madencileri Beklenen Blok Ödülü Yarılanması Sonrası Ne Yapacak?

0

Bitcoin Halving günlerdir kripto para yatırımcılarının en çok konuştuğu olay ve bunun etkilerinin nasıl sonuçlanacağı hala tam olarak kestirilemiyor. Birçok yatırımcı BTC Halving sonrasında fiyatların yükselmesini beklerken 10 Mayıs tarihinde görülen sert düşüş belirsizliğin çok daha fazla artmasına neden oldu.

Daha önceki Bitcoin Halving’lere bakıldığında BTC fiyatının ani bir düşüş yaşamadığı görülüyor ki bu da Bitcoin (BTC) ağındaki satış baskısının da artmadığı anlamına gelmekte. Google Trends verileri Bitcoin Halving ile ilgili aramaların çoktan rekor kırdığını ve kripto para topluluğunun bu olaya yönelik ilgisinin zirve yaptığını göstermekte.

Bitcoin Halving, Madencileri Nasıl Etkileyecek?

Crypto Quant tarafından aktarılan verilere bakıldığında ise BTC madencileri sanıldığı gibi Bitcoin’in yarılanmasından hemen önce yüklü bir şekilde ellerindeki BTC’leri satmaya niyetli gözükmüyorlar. Crypto Quant’ın verileri madencilerin son üç aydır ellerindeki BTC’leri satmaktan çekindiklerini gösteriyor. Daha önceki Halving’lere bakıldığında ise madencilerin en çok 2017 yılında satış yaptıkları görülüyor.

Yani 2016 yılındaki yarılanma sonrasında ellerindekileri tutan madenciler, 2017 yılındaki boğa döneminde bunları sattılar. Benzer bir şekilde 2012 yılındaki Halving sonrasında da madencilerin ellerindekileri tuttukları ve 2013 yılındaki boğada bunları sattıkları görülüyor.

Bütün bu veriler de önümüzdeki günlerde madencilerin ani bir satış baskısı yaratmayacağını ve zararına da olsa ellerindeki BTC’leri tutacaklarını gösteriyor. Boğa dönemi geldiğinde ve madenciler ellerindekileri satmaya başladığında ise bir fiyat düşüşü görmemiz mümkün olabilir.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?